fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

И то је Црна Гора: Споменик убици жена и дјеце

Јусуфу Челићу или Исуфа Чеље је 28. јула 1944. године у Велици са својим саборцима и Њемцима учествовао у покољу више од 500 жена и дјеце.

споменик злочинцу Исуфу Чељи

У Вусању, код Гусиња, годинама се налази споменик ратном злочинцу Јусуфу Челићу или Исуфа Чеље, који је 28. јула 1944. године у Велици са својим саборцима и Њемцима, учествовао у покољу више од 500 жена и дјеце.

Убијен је у сукобу са партизанима почетком 1945. године у Дољи код Гусиња.

Ово тврди посланик ДФ Будимир Алексић, који је својевремено од Владе Црне Горе затражио одговор на питање шта ће урадити са спомен-комплексом који је посвећен, како тврди, овом ратном злочинцу.

С друге стране, предсједник Субнор и антифашиста Црне Горе Звудија Хоџић, тврди да у тој организацији немају таква сазнања, поткрепљујући то и изводима из свједочанстава учесника Другог свјетског рата преточених у књигу, преносе „Новости“.

–Споменик злочинцу Чељи је подигнут прије шест година. Он се налази насупрот школе у Вусању, а министар просвете ћути, баш као и онај прије њега. Ћуте сви. Ово није скандал, ово је чудо невиђено, говорио је на сједници Скупштине посланик Алексић, тврдећи да му људи из Гусиња причају како им Албанци пркосе говорећи како им се све може, јер су они створили независну Црну Гору.

Инспекцијски надзор „спомен-чесме“ извршен је 31. јула 2013. године. Констатовано је да даљи поступци нијесу у надлежности државе већ општине.

А општина ћути и мирно посматра споменик кољачу из Велике, који је у вријеме такозване велике Албаније промијенио име у Јусуф Чеља.

–Ми као антифашисти не желимо да о томе ћутимо. Држава ћути, споменик злочинцу остаје на свом мјесту. А држава је знала да нареди да се по хитном поступку прије двије године уклони споменик Пуниши Рачићу, који је био постављен у Слатини код Андријевице и то на приватном имању, подсјећа Алексић и указује на чињеницу да се Јусуфово име нашло на списку кољача из Велике и у књизи „Покољ у Велици“, новинара и публицисте Бранка Јокића.

Извор: ИН4С

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: