arrow up

Podijelite vijest:

I Jevrem Brković u CANU

Crnogorska akademija nauka i umetnosti dobila tri nova člana

Književnik ušao i zvanično u društvo crnogorskih akademika
Književnik ušao i zvanično u društvo crnogorskih akademika

PODGORICA – Crnogorska akademija nauka i umetnosti dobila je nova (vanredna) tri člana koji su strpljivo čekali da im se otvore vrata ove institucije. Radi se o književniku Jevremu Brkoviću, ministru kulture i književniku Pavlu Goranoviću i istoričaru umetnosti Aleksandru Čilikovu.

Za redovne članove izabrani su lingvista Nenad Vuković i vajar Pavle Pejović. Kao stranci pod krovom CANU su antropolog Robert Vejlon, istoričar umetnosti Tonko Maroević, ekonomista Nebojša Nakićenović i istoričar Ilber Ortajli.

Ova “inauguracija” podelila je članove CANU, posebno one koji su se borili protiv osnivanja paralne akademije kakva je bila Dukljanska (DANU) čiji perjanica je upravo bio Brković i njihovo slivanje u ovu uzvišenu državnu instituciju. DANU je “silom zakona” prestala da postoji da bi se dobar deo njenog članstva preselio u CANU.

Vrlo brzo po osnivanju (1999. godine) DANU, na čijem je čelu bio pesnik Jevrem Brković, gurnula je u drugi plan “državnu” CANU, ne samo po naučnoj i izdavačkoj delatnosti već i po prisustvu u medijima. Još tada, kada je došlo do političkog razlaza Đukanovića i Miloševića, pričalo se da njen rad zdušno podržava aktuelni premijer i država, dok je CANU bila prokazana kao “prosrpska institucija”. Svojevremeno se spekulisalo da članovi DANU primaju pozamašne naknade od oko 500 maraka mesečno, dok u državnoj akademiji jedva sastavljaju kraj s krajem.

Srpski lingvisti ne mogu da oproste Brkoviću ocenu koju je on izneo u svom “naučnom radu” – da je Vuk Karadžić Crnogorcima oteo jezik!

ONIMA KOJI MISLE DA SU SRBI

U pismu Crnogorcima koji misle da su Srbi koje je napisao Brković navodi se da njihova “neistorijska uobrazilja, mitomansko pijanstvo tuđim mitovima, pogotovo onim o Kosovskom boju i porazu, đe nijedan Zećanin, to jest Crnogorac, nije učestvovao, podmetnuto vam je da bi se bolje, po logici svoje epske konstante, nalijepili na mit o srpskom veljedržavlju, čija je jedina kost u grlu vazda bila, i ostala, Crna Gora”.

 

Izvor: NOVOSTI

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​