Хрватски портал Маxпортал прикључио се серији медијских напада на Србе у Хрватској, објављујући причу о Николи Трбојевићу, редовном професору факултета у Карловцима као „ратном четнику“ који сада предаје хрватској омладини. Истовремено, овај портал је за ту своју причу злоупотребио текст „Вести“ од пре чак три године!
У понедељак је као главни наслов на овом порталу освануо текст под насловом „Никола Трбојевић, у рату четничка узданица у Војнићу, данас професор у Карловцу“ у коме је дата његова комплетна биографија, укључујући и како му се зову супруга и деца. Да би све било што аутентичније пренет је и интервју који је дао за наш лист, „Вести“.
Аутори једино нису оптеретили своје читаоце податком да је реч о причи од пре чак три године, тачније објављеној 6. октобра 2013.
Политичка позадина
Бојан Трбојевић сумња на политичку позадину оваквог напада.
– Пре неколико година мој отац је био кандидат за дожупана у Карловачкој жупанији и недостајало је врло мало гласова да победи зато што се дружи и са Србима, али и са Хрватима са којима се дружио и пре рата. Једноставно, људи га цене – истиче Трбојевић.
Запрепашћен, Трбојевићев син Бојан јавио се нашој редакцији, тврдећи да је ово отворени покушај медијског линча његовог оца.
– Прозвати некога да је био четник, а сада је професор на факултету, нема никакву другу функцију него да у потпуности дескредитује мог оца, а затим и да поручи осталим виђенијим Србима у Хрватској да ма шта радили, за Хрвате ће увек бити четници. Искрено, после овог текста, а посебно коментара који су уследили, веома сам уплашен за безбедност оца и мајке. Од када су се вратили у Хрватску, 2002. године, он је више пута давао исказе полицији о свом учешћу у рату, мада никада не само што није ни био оптужен, већ против њега никада није вођена ни истрага. Али, та харанга изгледа не престаје, јер некоме смета човек који има име и презиме и добар је у свом послу – истиче његов син Бојан.
Са оцем се чуо одмах пошто је од пријатеља сазнао да је прича објављена. Када је погледао, није могао да верује да је заправо цео текст преписан из „Вести“.
– Свако ко прочита текст схвата о чему је реч, али све добија сасвим другу конотацију са овим насловом. Зато озбиљно размишљам о тужби која без дилеме има више основа – истиче наш саговорник.
Према његовим речима Никола Трбојевић припада оној групи виђенијих Срба повратника који су били угледни и пре рата.
– Руководио је великим гигантом, карловачком Југотурбином која је запошљавала око 8.000 људи. Данас је професор факултета, дружи се подједнако и са Србима и са Хрватима и његов једини грех је што је казао да је 1995. године протеран. Да ли Срби треба да заћуте о „Олуји“ – закључује Бојан Трбојевић.
Подсећање
Никола Трбојевић, редовни професор на факултету у Карловцу, те 2013. је у разговору за „Вести“ објаснио да је у Србију прогнан 1995, када и већина Крајишника.
– На трактору сам дошао у Србију, а супрузи и деци отели су ауто на задњем пункту у Липовцу. Све је изгледало нестварно, па „Крајина“ је била заштићена зона УН, без одобрења Савета безбедности сваки напад на њу био је нелегитиман. Зато верујем да је наше протеривање било одобрено у Белој кући. Такво етничко чишћење једног простора и убрзо насељавање Хрватима из Републике Српске само говори да се ту ипак радило о договорима великих сила и ових наших малих политичара – описао је тада страдање Срба у „Олуји“.
Аутор: Ђ. Баровић
Извор: Вести онлине