Вечерњи лист подсећа да је Порфирије приликом устоличења за митрополита, парафразирајући стихове Арсена Дедића, рекао да се он и Загреб „воле јавно“.
Медији у Хрватској, где је новоизабрани патријарх српски Порфирије био на челу Митрополије загребачко-љубљанске, истичу да је он „човек дијалога и суживота“ и да је „на челу СПЦ као један од најугледнијих савремених српских духовника и интелектуалаца“, али да његов избор има већи значај од само „верског“ и „црквеног“.
„Дојучерашњи митрополит загребачко-љубљански Порфирије, а сада патријарх Порфирије (60), човек је дијалога и суживота. Потврдило се то у свих ових његових загребачких година, откако је 2014. именован митрополитом Загребачко-љубљанске митрополије“, истиче Вечерњи лист.
Наглашавајући како се „хрватска јавност могла уверити“ да његово деловање „иде у смеру дијалога и отворености, сарадње и сусрета, посебно с католичком црквом“, Вечерњи подсећа да је Порфирије у својој наступној беседи, приликом устоличења за митрополита, парафразирајући стихове Арсена Дедића, рекао да се он и Загреб „воле јавно“.
Агенција Хина, опширно преносећи Порфиријеву биографију, наводи да „Порфирије долази на чело СПЦ као један од најугледнијих савремених српских духовника и интелектуалаца“.
„Говори грчки, енглески и немачки, служи се руским језиком, а међу сарадницима и у јавности слови за личност умерених ставова која негује лична пријатељства са свештеницима и представницима свих верских заједница“, преноси Хина.
Загребачки Јутарњи лист је, објашњавајући процедуру избора, навео како је „патријарх изабран тзв. апостолским жребом“ када се избор тројице кандидата са највише гласова препушта „божјој вољи“ извлачењем једне од три коверте из Јеванђеља.
„Овог пута Божја воља била је наклоњена ‘нашем’ Порфирију“, истиче Јутарњи лист, наводећи да су у другим двема ковертама била имена епископа бачког Иринеја и бањалучког владике Јефрема.
Животопис новог патријарха Порфирија
Позивајући се на оцене аналитичара у Србији, Јутарњи наводи како „овај избор новог патријарха, није само ‘верска’ или ‘црквено – административна’ ствар него и врло осетљиво политичко питање“ и да је „одабир новог поглавара СПЦ изузетно је важан и за владајући режим председника (Србије) Александра Вучића“.
Важност избора Јутарњи коментарише кроз призму „деликатне ситуације у којој се Србија налази, поготово када су у питању одлуке око Косова, уплитања у стање у Црној Гори те сталне најаве могуће посета папе Фрање Србији“, уз оцену да „Вучићу као хлеб насушни треба подршка СПЦ“.
„Црквени кругови жестоко се противе било каквом попуштању око Косова, траже јачи притиска на Црну Гору, мада неки српски аналитичари тврде да Порфирије нема тако тврди став око Косова“, оцењује Јутарњи лист, наводећи да је „бивши патријарх Иринеј био и изразито против посете папе Фрање, којег Вучић због властите политичке промоције заговара“.
„Сада би, у патријарху Порфирију, као поборнику екуменизма, могао добити подршку и савезника по том питању“, сматра Јутарњи лист, а преноси N1.
Портал Индекс наводи да је током мандата на челу загребачко љубљанске митрополије Порфирије слао помирљиве поруке, али и да се 2016. нашао у, како кажу, скандалу након што је објављен снимак на којем пева четничку песму.
Подсећају да је митрополит Порфирије тада саопштио да жали „због злоупотребе и манипулације видео снимком на којем се налази у друштву свештеника који су певали четничке песме” и због јаза између Хрвата и Срба те да тада, као гост у Чикагу, није био у прилици да утиче на све околности.
Подсећају и да је исте године у Јасеновцу изјавио: „Нисмо дошли да бројимо жртве, него да једни друге молимо за опрост.”
Порфирије је, пише Индекс, пре нешто више од месец дана у Петрињи рекао да СПЦ неће престати да помаже страдалима у земљотресу, наводи Танјуг а преноси Политика.
Наслов и опрема: Стање ствари