fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватски Јевреји огорчени због филма о концентрационом логору Јасеновац

Представници хрватских Јевреја изразили су огорчење након што је министар културе похвалио филм у којем се тврди да је број људи убијених од стране пронацистичког режима из Другог свјетског рата у Хрватској у логору Јасеновац претјеран.

Централни споменик на спомен-подручју Јасеновац. Фото: Wikimedia Commons/Bern Bartsch.
Централни споменик на спомен-подручју Јасеновац.
Фото: Wikimedia Commons/Bern Bartsch.

Тврдње да Јасеновац заправо и није био концентрациони логор, које се износе у новом документарцу који је приказан у Загребу у понедјељак навечер, разљутило је представнике Јеврејске заједнице у Хрватској.

Документарац “Јасеновац – Истина” хрватског редатеља Јакова Седлара доводи у питање број убијених у овом логору, који је водила профашистичка марионетска држава из Другог свјетског рата, Независна Држава Хрватска, НДХ.

Хрватски министар културе Златко Хасанбеговић, који је већ прије изазвао контроверзе због његових погледа на НДХ, присуствовао је пројекцији и похвалио филм.

“Овакви филмови су корисни јер говоре о бројним табу темама. То је најбољи пут да се коначно расвијетле бројна контроверзна мјеста из хрватске историји“, рекао је Хасанбеговић након пројекције.

Више од 83.000 људи је погубљено или је умрло због лоших увјета у логору Јасеновац у средишњој Хрватској. Убиства су извршена од стране усташке јединице НДХ, која је у великој мјери била формирана по узору на нацистичку СС.

Но, редатељ Седлар је за Хрватску радио-телевизију (ХРТ) у уторак рекао да је број жртава претјеран, и да је то резултат “незнанствене југославенске хисториографије”.

“Према онима (жртвама) који су пронађени, мислим да говоримо о око … између 20.000 и 40.000. То је број који би био некако стваран”, рекао је он.

На пројекцији у понедјељак био је и Славко Голдстеин, угледни повјесничар који се бави холокаустом и Хрватском из Другог свјетског рата. Он је за БИРН рекао да Седларов филм промиче идеју да “Јасеновац није био логор смрти, већ само радни логор или логор за затворенике”.

Голдстеин, који има 88 година и који је преживео холокауст, недавно је објавио књигу под називом “Јасеновац – трагика, митоманија, истина”, у којој се противи тврдњама хрватских историчара Владимира Хорвата, Игора Вукића и Стипе Пилића, који кажу да је Јасеновац био радни логор.

Они такођер тврде да је више људи убијено након 1945. године од стране комунистичких власти него од усташких власти.

“У мојој књизи, која има преко стотињак страница, демантирао сам све ове тврдње помоћу доказаних чињеница, а те тврдње су поновно, де фацто, изнесене и у овом филму”, рекао је Голдстеин.

“Филм … понавља сличну тезу да је Јасеновац био казнени логор, без масивних погубљења”, додао је он.

Бојкот спомен-подручја

Након што су ступили на власт у травњу 1941. године, НДХ је донијела законе сличне нацистичким, чије су циљне групе били Срби, Јевреји и Роми. На подручју под контролом НДХ, која је обухватала територију данашње Босне и Херцеговине и већину Хрватске, усташка власт је убила или депортовала у нацистичке логоре смрти око 30.500 од укупно 39.000 Јевреја.

Према најновијем истраживању, поред 47.627 Срба и 16.173 Рома, у Јасеновцу је умрло и 13.116 Јевреја.

Сваке године у травњу, на спомен-подручју логора Јасеновац одржава се комеморација, којом се обиљежава посљедњи покушај бијега јасеновачких логораша 1945. године, а којој присуствују највиши државни дужносници и представници Срба, Рома и јеврејских заједница у Хрватској.

Но, Координација јеврејских заједница у Републици Хрватској, која окупља око 2.000 људи, објавила је у понедјељак да ће бојкотовати овогодишњу комеморацију.

Координација као разлог наводи незадовољство због сталне поставке на спомен-подручју, која покушава испричати особне приче о животу затвореника, те због “дневнополитичких догађања везаних уз релативизацију и ревитализацију усташтва”.

Сања Табаковић-Зоричић, представница јеврејске заједнице у Загребу, која је уједно и стручњак за холокауст, каже да ови “политички догађаји” укључују скандирање усташког слогана “за дом спремни” на ногометној утакмици између Хрватске и Израела у марту ове године, те недавне просвједе у Загребу, што је прошло без интервенције полиције.

Спорна постава

Табаковић-Зоричић је такођер изразила незадовољство због сталне поставе у Јасеновцу.

“Јасеновац је више приказан као сабирни и радни логор. Према ономе (што је приказано) и како је то презентирано на изложби, то не изгледа као мјесто погубљења”, рекла је она за БИРН.

“На изложби нитко не може видјети фотографије убијених људи, већ само оних који су се спасили или су размијењени (у размјени заробљеника) или су преживјели”, додала је она.

Наглашава да би узнемирујуће фотографије биле неприкладне за малу дјецу, али да би биле од кључног значаја за тинејџере и одрасле у циљу откривања истине.

Додала је да објашњења управе спомен-подручја да су добили позитивне критике од музеја Yad Vashem u Jeruzalemu и Музеја холокауста у Washingtonu нису прихватљива, јер “то нису мјеста масовних убистава, а Јасеновац јест”, сугеришући да би спомен-подручје Auschwitz био бољи модел.

Табаковић-Зоричић такођер објашњава да Координација одбора јеврејских заједница није задовољна што савјетодавно вијеће спомен-подручја, које се састоји од чланова свих група жртава и бивших затвореника, већ двије и пол године није именовано, због чега није у стању утицати да се ствари промијене.

Равнатељица спомен-подручја Јасеновац Наташа Јовичић изразила је жаљење због најављеног бојкота координацијског одбора, истакавши да се нада да ће промијенити своју одлуку.

“Затечена сам овом одлуком. Стални је постав ту од 2006. године, а Савјет не ради већ двије и пол до три године, па не знам зашто их је то потакнуло на овај потез јер то нису разлози да се у тишини не донесе вијенац“, рекла је Јовичић за “Вечерњи лист”.

“У Јасеновцу се комеморирају жртве, а проблеме би требало рјешавати у Министарству (културе)”, додала је она.

Хрватска влада је у понедјељак такођер изразила жаљење због бојкота.

Она је нагласила важност присутности Јеврејске заједнице на комеморацији и сматра да разлози које је Координација навела за свој бојкот “нису пропорционални важности њихове најављене одсутности”.

Извор: BALKANSKA TRANZICIONA PRAVDA

 

Везане вијести:

Јевреји бојкотују комеморацију жртвама Јасеновца због обнављања усташтва

И Јевреји из Србије због нарастајућег усташтва неће на комеморацију у Јасеновцу

O пoслиjeрaтнoм Jaсeнoвцу

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: