Hrvatska bezbednosna agancija je objavila svoj godišnji izveštaj o stanju bezbednosti u zemlji, ai ovom prilikom nije moglo da prođe bez „zlih Srba“: Dok se konstatuje da je Hrvatska bezbedna i da uglavnom nema velikih opasnosti po zemlju, ne propušta se prilika da se, zamislite, ukaže napovećan četnički ekstremizam među omladinom!?
Svuda u svetu rizik od terorizma raste, u zemljama sa kojima se Hrvatska graniči u rat je otišlo 900 džihadista, ali u samoj Hrvatskoj ozbiljnih pretnji za sada nema, navodi se u izvještaju Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Hrvatske.
U izveštaju se navodi da je pristalica radikalnog islama u Hrvatskoj tek 10-ak, ali većina njih nisu pobornici terorističkog delovanja. Na području tzv. „Islamske države“ je šest osoba koje imaju i hrvatsko državljanstvo, javlja HRT.
SOA u izveštaju o stanju bezbednosti u Hrvatskoj i zemljama u okruženju, koji objavljuje već treću godinu zaredom, navodi da je u Hrvatskoj stanje stabilno, ali u okruženju sve složenije, naročito nakon otmice hrvatskog državljanina u Egiptu, kao i javnih poziva „Islamske države“ pristalicama da na području Jugoistočne Evrope sprovode terorističke napade.
Brinu džihadisti povratnici
SOA navodi da zabrinjava oko 300 džihadista iz zemalja u okruženju koji su se vratili iz rata u Siriji i Iraku, jer postoji bojazan da bi zbog ratnih trauma jednom mogli poslužiti kao organizatori ili izvršioci terorističkih napada.
„Utvrđeno je da su pojedini počinioci terorističkog napada u Parizu prošli i preko Hrvatske u sklopu migracionog talasa“, navodi SOA.
U Hrvatskoj su, otkriva SOA, aktivni i strani agenti država koje EU i NATO percipiraju kao bezbednosnu prietnju ili izazov, koji rade kao diplomate u ambasadama, a koriste i druge načine prikrivanja svog stvarnog identiteta i namera.
SOA uočava kontinuirano delovanje i levih i desnih ekstremističkih grupa, a „ono što zabrinjava jeste da je iskazivanje velikosrpskog i četničkog ekstremizma na području Hrvatske sve više primećivano među mlađom populacijom“.
SOA upozorava i na korupciju, najčešće u javnim konkursima, javnim nabavkama te prilikom izdavanja dozvola i saglasnosti, a posebno zabrinjavaju pokušaji koruptivnog uticaja na političke, pravosudne i druge procese donošenja odluka.
Izvor: Vesti online
Vezane vijesti:
Afera Rašković: Cilj nisu samo Srbi u Hrvatskoj
Besprimerena hrvatska drskost | Jadovno 1941.