fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватска „заратила“ са свима, а Бриселу се то не свиђа

Загреб — Хрватска се нашла под озбиљним спољнополитичким притиском Брисела, пише хрватски недељник Глобус.

Жупанијско тужилаштво Загреб
Загреб

Брисел, наиме, тражи примену пресуде Арбитражног суда о спору о граници између Словенијеи Хрватске, амерички Стејт департмент критиковао је Загреб због попуштања филофашистичкој носталгији, док се бивши министар културе Златко Хасанбеговић нашао у редовном годишњем извештају о верским слободама у свету за 2016.

Изгледа, пише недељник, као да су хрватски лидери покренули једну велику и силну дипломатску иницијативу, какве се не би постиделе ни пуно веће државе и док се премијер Андреј Пленковић у Америци сусреће с Доналдом Трампом и држи говор на Главној скупштини Уједињених нација, председница Колинда Грабар-Китаровић припрема се за пут у Москву и први званични сусрет са руским председником Владимиром Путином.

Међутим, односи са Руском Федерацијом веома су лоши, наводи се и констатује да ипак Хрватска највише проблема има са суседима и то са свима, осим са Италијом. У коментару аутор Здравко Милиновић пише да су односи Хрватске са Русином веома лоши, уз напомену да неколико хрватских влада годинама није било у стању да именује амбасадора у Москви, што је било дипломатски крајње увредљиво и неодговорно. Потом је, наводи се, премијер Пленковић отишао у Украјину и тамо „стао Путину на жуљ“.

„Колинда Грабар-Китаровић у припреми своје осети Москви оградила се од Пленковићеве украјинске екскурзије“, наводи лист и додаје да ће она са Путином највероватније заговарат о политици трију мора коју Руси доживљавају као амерички “цордон санитаире” на својим западним границама.

Када је реч о проблемима са суседима, Хрватска има највише проблема са Словенијом. „Са Словенцима смо отишли пуно даље од обичног вербалног рата. Неки хрватски медији већ одмеравају снаге Хрватске и Словенске војске. Пала је и прва жртва кад је ратоборни ветеран Давор Домазет Лошо (и крив и дужан) испао с адмиралског брода. Отопљавање односа започело је словеначким освајањем злата у кошарци јер су играли величанствено, мада није небитно што су у финалу победили Србију…“, наводи аутор.

Односи Хрватске и Мађарске већ годинама су затегнути због ИНА-е и МОЛ-а. Постоји велика и традиционална идеолошка блискост сада владајућих странака у Мађарској и Хрватској, али „лова је лова“, наводи се даље у коментару и додаје да мађарски премијер Виктор Орбан, чини се, потпуно уверио хрватску председницу да Мађарска не блокира улазак Хрватске у ОЕЦД заједно са Словенијом, него самоиницијативно и због властитих принципа.

„Најближи, најдражи и вековни хрватски непријатељ с оне стране Дунава незаслужено је пао у други план. Нестали, избеглице, аде на Дунаву, Олуја…, све је гурнуто под тепих пре првог званичног доласка педседника Србије Александра Вучића у Загреб“, пише Милиновић и подсећа да, како каже, веза српског председника и хрватске председнице сеже још од изненаднога Вучићевог доласка на њену инаугурацију.

Учвршћена је, каже, већ заборављеном асиметричном Суботичком декларацијом“ и напомиње да би „било добро да (Вучић) допутује пре обележавања српског рушења Вуковара, кад већ ритуално долази до још већег распиривања непријатељства“.

И спор око Превлаке, каже, могао би завршити на арбитражи, али хрватска помоћ Црној Гори око уласка у НАТО и, што је било потпуно неочекивано, у курикуларној реформи, за Подгорицу је непроцењива. Интензитет овог латентног сукоба још увек је, на срећу, на најнижем нивоу, примећује аутор. Али зато, додаје, свађа око Пељешког моста добија епске размере.

Аутор наводи и да препирка Хрватске и БиХ о броју потенцијалних терориста који по босанским гудурама као спавачи чекају своје време достигла је врхунац. „Колинди Грабар Китаровић јавно је одузета сребреничка титула ‘краљице Балкана’. На крају, јавно су се поречкали и синови двојице првих председника, Мирослав Тудјман и Бакир Изетбеговић“, навео је аутор.

Извор: Б92

Везане вијести:

„На кључним позицијама у Хрватској проусташе и фашисти“

Пукла љубав Хрватске и Немачке: Како је Загреб поломио зубе

„Усташе су ХОС-у биле узор, ЗДС је усташки поздрав“

Израелски лист: Влада пружа слаб отпор симпатизерима усташа

Осилили се: Хрватска ушла у дипломатски рат са свим комшијама

Бакир Изетбеговић: Туђман је предводио удружени злочиначки …

Кад синови Фрање и Алије ударе један на другог – обојица су у …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: