Državna komemorativna ceremonija jasenovačkim žrtvama juče je započela incidentom, kad su dvojica ratnih veterana razvili transparent s ustaškim pozdravom „Za dom spremni“.
Portal „Index.hr“ objašavnjava da je razvijena zastava HOS-a koja uz dozvolu hrvatske države u sastavu amblema ima ustaški pozdrav, a vinovnici incidenta tvrde da su se borili protiv Banjalučkog korpusa.
Iako se ovo nije dogodilo u samom Spomen-parku, već u mestu Jasenovac, incident je samo još više učvrstio uverenje Srba, Jevreja i antifašista u Hrvatskoj da su u pravu što već treću godinu zaredom u odvojenim kolonama, mimo delegacije vlade iz Zagreba, odaju počast žrtvama zloglasne Nezavisne Države Hrvatske, među kojima su najbrojniji bili Srbi, pa Jevreji i Romi.
Bojkotu vladinog skupa su se ove godine pridružili i predstavnici najveće opozicione stranke u Hrvatskoj, Socijaldemokratske partije, ali ni ta činjenica nije uticala vladu premijera Andreja Plenkovića da prekine sa praksom relativizacije ustaških zločina.
Ne žele istinu
Štaviše, vlada u Zagrebu se ustremila na srpskog ministra odbrane Aleksandra Vulina, saopštivši da do daljeg nije dobrodošao u Hrvatsku. Razlog za ovakav potez je izjava ministra Vulina da o njegovoj eventualnoj poseti Hrvatskoj može da odluči samo vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić.
Vulin je odluku Zagreba ocenio kao pokušaj da se ućutka neko ko o Hrvatskoj govori istinu.
– Najstrašnija istina o Jasenovcu jeste ne samo to što se dogodilo već što sadašnja Hrvatska neće čak ni da izrazi kajanje za ono što je uradila – istakao je Vulin.
Podrška SDP
Na subotnju komemoraciju, kada su bili predstavnici Srpskog narodnog veća, došla je i delegacija najuticajnije opozicione SDP, predvođena predsednikom Davorom Bernardićem.
Bivši ministar branitelja Predrag Matić kazao je kako je SDP u Jasenovac došao sa antifašistima i predstavnicima manjina, ljudima koji su najviše stradali u logoru.
Relativizaciju i revitalizaciju ustaštva predstavlja i cela igrarija oko spomen-ploče u Jasenovcu koja je posvećena poginulim pripadnicima rata 90-ih godina s uklesanim ustaškim pozdravom „Za dom spremni“. Premijer Andrej Plenković je još prošlog leta obećao da će je ukloniti, ali to nije učinjeno.
Kao cinizam upućen žrtvama ustaških koljača doživljena je i odluka hrvatske Komisije za suočavanje s prošlošću. Pre mesec i po dana ova komisija je konačno zauzela u najmanju ruku kontradiktoran stav da se u Hrvatskoj ustaški poklič može koristiti u pojedinim slučajevima.
Srbi s antifašistima
Od 2016. godine komemoracija jasenovačkim žrtvama obavlja se u više kolona. Juče je to učinila delegacija hrvatske vlade, a dan ranije predstavnici Srba i antifašista.
Kolinda Grabar-Kitarović sama se u petak poklonima senima žrtvama nacističke NDH-a, što je praksa koju je uvela od kada je postala predsednica Hrvatske. Predstavnici Jevrejske zajednice to su učinili prvi, još pre nekoliko dana.
Komemoracije se održavaju u znak sećanja na 22. april 1945. godine, kada je poslednja grupa logoraša, njih oko 600, pokušala proboj iz te ustaške „fabrike smrti“. Proboj je preživelo 90 logoraša.
Podrška Evrope
Istoričar i akademik Vasilije Krestić za „Vesti“ kaže da je na delu uporan stav hrvatskih vlasti da neće da odustanu od ideologije ustaške države.
– Nije reč ni o čemu drugom i nema tu mnogo mudrovanja. To se nažalost događa usred Evrope. Vidite, Nemačka je prihvatila denacifikaciju i nedvosmisleno osudila sve zločine nacista. Hrvatska to do današnjih dana nije učinila kad je reč o NDH – komentariše Krestić.
Žale za zločinicima
– Ne možete da idete na komemoraciju u Jasenovac a odmah potom i na pomen onih koji su počinili zločine u jasenovačkom logoru. A to upravo rade hrvatske vlasti, dok EU od nas zahteva da održavamo dobrosusedske odnose sa njima – primećuje akademik Krestić.
Vasilije Krestić konstatuje da, nažalost, sadašnjoj Evropi ovakvo ponašanje hrvatskih vlasti ne smeta.
– Očito da Hrvatska uživa, ako ne suštinsku, ono prećutnu podršku svojih evropskih partnera jer su oni državu koja poštuje dela i idole ustaštva primili u članstvo EU – podseća autor knjige „Istorija Srba u Hrvatskoj i Slavoniji 1848-1914“.
Koruškoj dojadio Blajburg
Vlasti austrijske pokrajine Koruška zatražile su od savezne vlade da utiče na otkazivanje ovogodišnje ustaške komemoracije u Blajburgu.
„Pokrajina Koruška se nedvosmisleno protivi svakom obliku političkog ekstremizma. To važi i posebno za ekstremno desničarske manifestacije pod skutom ‘crkvene komemoracije’ koja se svake godine sredinom maja održava na Lojbaher feldu.
Ne smeju tamo svake godine da se okupljaju hrvatski i drugi desničari i fašisti i iznose otvoreno potpuno neprihvatljive, zabranjene ideološke stavove. Posebno u godini sećanja na 80-godišnjicu nacističkog anšlusa Austrije vlada mora da preduzme stroge mere“, zahteva guverner pokrajine Koruška Peter Kajzer.
Pokrajina je nakon provere zakonodavstva ustanovila da nema mogućnosti da zabrani ovaj skup, pošto je reč o crkvenoj manifestaciji u organizaciji udruženja na privatnom posedu. Ali, navodi se u saopštenju, Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao i pravosuđe, treba da obezbede da zakon o zabrani veličanja nacizma bude ispoštovan, a svaki prekršaj sankcionisan.
Autor: J. Arsenović
Izvor: Vesti online
Vezane vijesti:
Uhapšen crnokošuljaš Dražen Keleminec