fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ХРВАТСКА ПОМИЛОВАЊА ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ!?

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/nove/sud-u-strazburu.jpg

ЗАГРЕБ, /СРНА/ – Хрватска има право да суди за ратне злочине и онима на коjе jе претходно примиjенила Закон о помиловању, одлучио jе Европски суд за људска права у Стразбуру.

 

Овом одлуком jе одбиjена тужба бившег хрватског воjника Фреда Маргуша против Хрватске за повреду права на поштено суђење.

Суд у Стразбуру навео jе у образложењу пресуде да међународно право све више тежи томе да jе амнестиjа за тешка кршења људских права неприхватљива, jављаjу хрватски медиjи.

Маргуш у Лепоглави издржава казну од 14 година затвора, коjа му jе изречена 2007. године, због мучења и убиjања српских цивила у Осиjеку 1991. године.

Први пут му се судило 1997. године за убиства, крађе и уништавање туђе имовине, али га jе хрватски суд помиловао примjењуjући Закон о општем помиловању.

Маргуш се пред судом поновно нашао 2006. године због кривичног дjела ратног злочина против цивилног становништва и правоснажно jе осуђен на 14 година затвора.

Он се на ту пресуду жалио Европском суду за људска права у Стразбуру, позиваjући се на начело да нико не може два пута да буде оптужен и осуђен за исто дjело.

Суд у Стразбуру jе одлучио да то начело ниjе примjењиво у случаjу помиловања за ратни злочин.

„То се право не може гледати одвоjено од обавезе државе да истражи и процесуира свако кривично дjело, посебно оно коjе за посљедицу има нечиjу смрт или повреду“, навеле су судиjе у образложењу пресуде.

Судиjе посебно истичу да jе изузетно важно да се суђење и пресуда не ограничаваjу прописима о помиловању у случаjу наjтежих злочина и да се у тим случаjевима помиловање или амнестиjа не допусте.

 

Извор:https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: