fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватска од Норца тражи пола милиона

Хрватско тужилаштво покренуло поступак за накнаду штете од 500.000 куна (око 66.000 евра), коjа jе исплаћена фамилиjи убиjеног Стеве Вуjиновића у акциjи Медачки џеп.

Државно тужилаштво Хрватске покренуло jе поступак за регресну накнаду штете од 500.000 куна (око 66.000 евра), коjа jе исплаћена, за душевни бол, фамилиjи Стеве Вуjиновића, кога су хрватске снаге убиле у акциjи Медачки џеп у септембру 1993. године.

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2013/mirko-norac.jpg
Мирко Норац (архивска фотографиjа)

Како jе суд у Огулину уважио тужбу на основу правоснажне пресуде против Мирка Норца, државно тужилаштво од њега тражи паре коjе су исплаћене Вуjиновићевоj фамилиjи.

У току jе подношење захтева за мирно решење спора према Норцу, што jе предуслов за подношење тужбе, пише портал Индекс.хр позиваjући се на извор у тужилаштву.

Како jе Вуjиновић тек jедан од 32 страдала у два правоснажна закључена случаjа против Норца, иако jе српских жртава у Медачком џепу било и више, али се нису нашле у оптужници, може се очекивати да ће на основу тога бити jош исплата за штету и jош тражења пара од Норца.

Ако су Вуjиновићи некакав просек, значи да ће фамилиjама жртава страдалих у акциjама Мирка Норца бити исплаћено око 15 милиона куна (око 1,98 милиона евра). Норчев адвокат Жељко Олуjић изjавио jе да о томе не зна ништа и да против Норца неће бити покренути захтеви за накнаду штете.

„А ако и буду, држава ће то изгубити“, сматра Олуjић.

Због смрти Стеве Вуjиновића, суд у Огулину досудио jе 200.000 куна његовоj жени и по 150.000 куна његовим ћеркама. Вуjиновића су у септембру 1993. убиле хрватске снаге под командом Норца, а његовo тело било jе jедно од броjних коjи су нађени у jедноj септичкоj jами у Госпићу, где су бачени како би се замели трагови.

Правни заступник фамилиjе Вуjиновић, адвокат Драган Јованић, истакао jе у тужби како се Стево Вуjиновић бавио пољопривредом, ниjе био у воjним формациjама, нити jе учествовао у било каквим борбама, већ jе као цивил убиjен из ватреног оружjа.

Вуjиновићи су остали и без куће са обjектима за пољопривреду у Дивоселу, коjе jе jедно од пет села Медачког џепа коjа су опљачкана и онда рушењем и паљењем збрисана са лица земље. Данас у тим селима од предратних 600 живи мање од 10 људи. За уништену имовину Вуjиновићи нису добили никакву одштету.

Норац jе jедини осуђени за ратни злочин у Медачком џепу, jер jе генерал Рахим Адеми ослобођен. Првостепену пресуду Норцу на седам, врховни суд смањио jе на шест година затвора. Та казна jе сjедињена са 12 година затвора колико jе Норац добио за убиства Срба у Госпићу у jесен 1991. године, па му jе укупна казна изнисила 15 година затвора.

Током служења казне сваки викенд jе проводио код куће, користио jе годишње одморе, а након две трећине издржане казне пуштен jе на слободу.

 

Извор: РТС

 

Везане виjести:

МЕДАЧКИ ЏЕП

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: