Београд — Последњих дана у Хрватској је покренуто питање смене контроверзног хрватског министра културе Златка Хасанбеговића, који се доводи у везу с усташким покретом.
Иако је француски дневник Либерасион објавио отворено писмо у коме многи интелектуалци и некадашње дипломате траже смену Хасанбеговића, за сада нема назнака да ће Влада Хрватске то и урадити.
Бура у чаши воде или захтев који ће бити испуњен? Ово није први пут да се процењује лик и дело контроверзног Златка Хасанбеговица.
„За дом спреман”. Тим речима део хрватске јавности описује министра, који је притом члан такозваног Почасног блајбуршког вода, оцењујући да је он усташки ревизиониста.
Његове изјаве из прошлости често су биле екстремне:
– НДХ је представљала први и посљедњи покушај концепција о католичкомуслиманској симбиози унутар хрватске нације.
– Антифашизам није темељ ове државе већ флоскула која нема утемељење у уставном тексту.
– Овчара и сребреничке егзекуције нису ништа друго већ умањени рефлекс масовних партизанских егзекуција у лето 1945.
Хасанбеговић је за хрватске медије демантовао да је на контроверзној фотографији носио усташку капу, рекавши да су се „Хрвати против своје воље нашли у антидемократском бољшевичком систему Југославије.
Историчар Чедомир Антић сматра да је својом политиком у последњих четврт века Европа знатно допринела томе да профашистички ставови у Хрватској не буду адекватно осуђени.
„Хрватска је у овом тренутку један проблем Европе. Европа је сама створила тај проблем зато што је другачије гледала Хрватску и Србију и то искључиво због њених цивилизацијских разлика из прошлости, а не због онога што се десило у овом рату или претходном рату”, наводи Антић.
Како каже, неоусташтво може у односу на Србију, у односу на Босну и Херцеговину, али не може у односу на интересе који постоје кад је реч о Европској унији.
Званично, хрватска владе је за сада без реакције, док професор Филозофског факултета у Загребу Жарко Пуховски, у изјави за Б92, каже да ће Хасанбеговић остати у Влади ако она буде опстала.
С друге стране, Ефраим Зуроф, директор Центра Симон Визентал, истиче да особа са ставовима какве има садашњи хрватски министар културе никада не би смела да буде на таквом месту.
„Постављење министра који сматра да је нацистички покрет био добар и изражава носталгију за данима нацизма би у било којом земљи било апсолутно неприхватљиво. Замислите да се тако несто догоди у Немачкој. Нажалост, у Хрватској председница иде у Блајбург. Ово је проблем, како лични Хасанбеговићев, тако и целе државе Хрватске”, каже Зуроф.
Међу онима који траже смену Хасанбеговића су, између осталих, бивша премијерка Канаде Ким Камбел, некадашњи шеф шпанске дипломатије Мигел Ангел Моратинос и познати европски интелектуалци као што су Етјен Балибар и Шантал Муф.
Извор: Б92
Везане вијести:
Хасанбеговић води „културни рат” за хрватску десницу
Хасанбеговић се сликао са усташком капом