BEOGRAD, 7. FEBRUARA /SRNA/ – Potpredsjednik Skupštine Srbije Nenad Popović izjavio je večeras u Beogradu da Hrvatska mora da se suoči sa zločinima koji su počinjeni u njeno ime, i to počevši od prvog logora smrti u Drugom svjetskom ratu – Jadovna, „zaključno sa zločinima u `Oluji` – najvećem etničkom čišćenju u Evropi od Drugog svjetskog rata do danas“.Popović je na otvaranju izložbe posvećene stradanju Srba i Jevreja u kompleksu logora smrti Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ – Jadovno – Gospić – Pag, istakao da je Jadovno osnovano isključivo sa svrhom da se unište Srbi i Jevreji.
On navodi da je u Jadovnu na najmonstruozniji način za manje od dva mjeseca ubijeno više od 40.000 ljudi, a Srbija nije učinila dovoljno da međunarodna javnost sazna za ovaj zločin i „natjera Hrvatsku da poštuje nevine žrtve, zaštiti spomen-obeležja, istraži jame u koje su bacani Srbi i Jevreji i da ovaj stravičan zločin prizna i osudi“.
„Da je učinjeno sve da svet sazna za ovaj stravičan zločin, danas ne bi bilo moguće da se u Vukovaru, gradu u kojem živi više od 30 odsto Srba, demonstrira protiv ćirilice, da se proteruje srpska kultura i pokušava da zatre svaki trag prisustva Srba“, poručio je Popović.
On je istakao da „ovaj zločin mora da bude urezan u kolektivno pamćenje Srba“ i poručio da je održivo pomirenje među narodima u regionu nemoguće sve dok se svi zločini ne priznaju i ne osude.
Predsjednik Udruženja „Jadovno 1941“ iz Banjaluke Dušan Bastašić je istakao da je u Jadovnu za svega 132 dana ubijeno 38.000 Srba, 2.000 Jevreja i oko 1.000 ideoloških protivnika tadašnjeg režima.
Ubijena su i čak 72 sveštenoslužitelja SPC, među kojima dva arhijereja.
Bastašić je istakao da se podsjećanje na stratišta poput Jadovna mora posmatrati i „u funkciji prevencije genocida“.
On je podsjetio da je glavni ideolog ustaškog pokreta Ante Starčević ustanovitelj hrvatskog državnog prava, a danas je u Hrvatskoj „plebiscitarno prihvaćen kao otac domovine“.
„Starčević je lansirao sintagmu `hrvatski čovjek na hrvatskom tlu`, a pod hrvatskim tlom podrazumijevao je cijelo područje današnje Hrvatske, BiH i dio današnje Srbije. Tom čovjeku se danas intenzivno dižu novi spomenici i nemate nijednog gradića u Republici Hrvatskoj čija ulica, škola ili neki dom ne nosi njegovo ime“, upozorio je Bastašić.
Direktor Ruskog doma Mihail Denisov upozorio je na opasnost od ponovnog širenja fašističke ideologije u Evropi i ocijenio da bi „na svim trgovima Evrope“ morali da se dižu spomenici žrtvama fašizma u Drugom svjetskom ratu.
Otvaranju izložbe u Ruskom domu prisustvovao je i Njegovo preosveštenstvo vladika remezijanski Andrej, koji je i vikarni episkop Njegove svetosti srpskog patrijarha Irineja, predstavnici Instituta za savremenu istoriju, direktor „Veritasa“ Savo Štrbac, kao nekoliko stotina posjetilaca.
Izložba „Moje Jadovno“ biće postavljena u Ruskom domu do 14. februara.
Izložba koja sadrži fotografije i zapise koji svjedoče o ovom tragičnom istorijskom događaju, do sada je bila postavljena u Banjaluci i Novom Sadu, a u planu je i da bude prikazana u regionu i u evropskim prijestonicama.
Logor Jadovno zatvoren je krajem avgusta 1941. godine naređenjem italijanskih trupa, koje su bile zgrožene zločinima. Oko 2.000 ljudi preživjelo je Jadovno, ali su prebačeni u Jasenovac i tako je i formiran ovaj koncentracioni logor smrti.
Autori izložbe su Predrag Lozo, Dragoslav Ilić i Dušan Bastašić, a organizatori su Ruski centar za nauku i kulturu „Ruski dom“, Udruženje građana „Jadovno 1941“ iz Banjaluke i Udruženje studenata istorije „Dr Milan Vasić“.
Vezane vijesti :
IZLOŽBA O USTAŠKIM ZLOČINIMA U JADOVNU
Novi Sad: otvorena izložba Moje Jadovno
Marko Kovačević: O Izložbi „Moje Jadovno“ u KCNS – Jadovno …
OTVORENA IZLOŽBA „MOJE JADOVNO“