Мале шансе Србије да испуни захтев хрватске заједнице да јој се омогуће сигурни мандати у парламенту. Наши прописи мањинама нуде природан праг од 15.000 гласова
ЗАСАДА не постоје шансе да Хрвати добију загарантована места у Народној скупштини Србије.
Ово би, у најкраћем, био одговор власти на захтев Хрватског националног већа у нашој земљи да им се омогуће „резервисани“ мандати. Како се процењује, то би отворило и питање мандата за остале националне мањине, што је у овом тренутку технички тешко изводљиво.
Посланик и члан међувладине комисије за спровођење споразума о међусобној заштити националних мањина са Хрватском, Александар Чотрић, објашњава да је Србија националним мањинама обезбедила заступљеност у Скупштини кроз позитивну дискриминацију:
– Наши прописи предвиђају природни праг за улазак у парламент за мањине, што значи да им је довољно око 15.000 гласова, док је већинским листама потребно око 200.000. Хрвата у Србији имао око 70.000 и не би требало да имају проблем да се организују и освоје мандате.
Иначе, мешовита међувладина комисија Србије и Хрватске није се састала већ две године. Представници Срба у Хрватској кажу да ни Београд ни Загреб не поштују споразум и да се њихов положај погоршава због заоштравања односа двеју држава.
Причу о споразуму подгрејао је председник Хрватског националног већа Славен Бачић, који је рекао да Србија није испунила два кључна питања – гарантована посланичка места и сразмерну заступљеност у органима власти на свим нивоима.
Саша Милошевић, заменик председника Српског народног већа из Хрватске и члан међувладине комисије, потврђује да обе стране нису испуниле своје обавезе:
– Хрвати у Србији имају и проблем са уџбеницима и приступом пословима у јавним службама. Са сличним тешкоћама срећемо се и ми у Хрватској, а највећа је управо недовољна заступљеност у јавним службама. Немамо места која су нам законом загарантована – од заменика у министарствима до локалне самоуправе.
Срби у Хрватској имају гарантована три посланичка места у Сабору. Њихови представници бирају се са посебне листе и само Срби могу да гласају за њих. Осим у Хрватској, српска мањина има гарантовано посланичко место у Румунији, док у Мађарској имају посланика – портпарола који присуствује расправи, али нема право гласа. У Македонији тренутно имамо једног посланика, који је ушао у парламент на листи ВМРО.
УЛАЗ ПРЕКО ДС
У скупштинском сазиву од 2008. године Хрвати су имали једног посланика који је био на листи тада владајуће ДС. Милошевић сматра да је то добар начин да се обезбеди присуство Хрвата у српском парламенту, без промене Устава.
Аутор: В. МИЈАТОВИЋ
Извор: НОВОСТИ