fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Hrvati neće „Brankovo kolo“

„Brankovo kolo“ traži obnovu Radičevićevog spomenika u Slavonskom brodu. Nenad Grujičić: Vreme je da se dve države dogovore na najvišem nivou

Grujičić prilikom otkrivanja biste u Slavonskom brodu 1984. / Foto Privatna arhiva
Grujičić prilikom otkrivanja biste u Slavonskom brodu 1984. / Foto Privatna arhiva

Organizatori manifestacije „Prolećni Brankovi dani“, koja će u čast 194. rođendana velikog srpskog pesnika danas biti svečano otvorena u Sremskim Karlovcima, obnoviće predlog da u Hrvatskoj, u Slavonskom Brodu, rodnom gradu Aleksija (Branka) Radičevića, ponovo bude podignut njegov spomenik koji je srušen 1992. godine.

Predsednik „Brankovog kola“ Nenad Grujičić kaže da su prethodnih godina, tokom trajanja smotre, podsećali javnost na Brankov zanemaren status u rodnom Brodu, ali da to nikada nije imalo očekivani odjek.

– U poslednje vreme često se govori i o tome da ovde obnavljamo razne važne elemente kulturnog nasleđa Hrvata i na Petrovaradinu i u Subotici i gde sve ne. Dakle, bio bi red da se u Hrvatskoj obnovi spomenik srpskog kultrnog nasleđa, pa da pored njega, posle tri i po decenije, obeležimo neki naredni Brankov rođendan – kaže, za „Novosti“, Grujičić.

Spomenik našem romantičaru, rad Jovana Soldatovića, „Brankovo kolo“ podiglo je 1984, pred osnovnom školom u Slavonskom Brodu koja je tada nosila pesnikovo ime. Nosilac celog projekta bio je grad Novi Sad, a poprsje je otkrio tadašnji gradonačelnik Novog Sada Zdravko Mutin. Domaćini su insistirali da latinicom budu ispisani Brankovi stihovi „Brže braćo, amo, amo, da se skupa poigramo“.

Branko Radičević
Branko Radičević

– Baš na dan svečanosti otkrivanja skulpture, pojavila se „Monografija Slavonskog Broda“ Vladimira Rema. Odmah smo primetili da u njoj nema ni slova o Branku, niti o Radičevićima koji su tu živeli sa porodicama. Beše nam čudno i nezamislivo, ali od domaćina nismo dobili nikakav odgovor. Mislim da to nije bilo slučajno – kaže nam Grujičić.

Radičevićev rodni grad, po njegovim rečima, danas ne mari za velikog pesnika srpskog romantizma, ne čini ništa da podigne srušeni spomenik, niti da osnovnoj školi vrati Brankovo ime.

– Proteklih godina, tiho i u strahu, kao da se skrivaju od nekoga, javljali su mi se članovi Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ iz Slavonskog Broda, sa željom da se obeležje obnovi. Oni nisu uspevali kod lokalnih vlasti da proguraju taj zahtev, a mi nismo imali potrebnu snagu – otkriva Grujičić i dodaje. – Članovi društva su prestali da se javljaju i sve je utihnulo, a odnosi Srbije i Hrvatske su se komplikovali. Možda je sada najbolja prilika da se Srbija i Hrvatska dogovore na najvišem nivou i ostvare taj poduhvat.

Spomen-tabla koja je devedesetih skinuta sa pesnikove rodne kuće već je trebalo da bude vraćena, ali kako je reč o privatnoj kući, vlasnicima se očigledno ne žuri. Inače, ulica gde se Branko rodio preimenovana je u Ulicu Vladimira Mačeka, a škola koja je nosila njegovo ime sada se zove „Đuro Pilar“.

Rodna kuća velikog pesnika
Rodna kuća velikog pesnika

USKORO ODLUKA?

Ideja da se ime Branka Radičevića „vrati“ u Slavonski Brod postoji, o tome se ozbiljno razmišlja i odluka će biti donesena – rečeno nam je u Slavonskom Brodu iz kojeg je ime velikog pesnika „proterano“, a izgubio je ulicu, školu i spomen-tablu.

– Branko pripada ne samo srpskom narodu, već i evropskoj kulturi i to treba uvek imati na umu – smatraju oni koji sada vode grad, a inicijativu da se ispravi nepravda vodi i akademik Tonko Marojević.

(J. K.)

Autor: Jl. BANjANIN

Izvor: NOVOSTI

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: