Парламентарна СНП Ненада Поповића захтева хитно покретање тужбе за геноцид против Хрватске пред међународним и домаћим правосуђем.
Да им се судило на време, не би поновили геноцид
Како наводе, Хрватска је „неспорна наследница НДХ и најмлађа чланица ЕУ“.
У саопштењу СНП, која је у парламент ушла на листи СНС, наводи се да та странка то тражи на дан када је пре 75 година министар унутрашњих послова усташке НДХ Андрија Артуковић потписао „Проведбену наредбу о устројству и пословању Равнатељства за јавни ред и сигурност (РАВСИГУР)“, која је била „правни основ“ за стављање ван закона око два милиона Срба и десетине хиљада Јевреја и Рома.
Познато је, наводи се у саопштењу, да злочин геноцида никада не застарева, те да је истребљење нехрватског живља на територији НДХ био плански систематски пројектован и реализован подухват, што показују и само називи првих правних аката које је, у пролеће 1941. године донела усташка власт.
Реч је, додаје се, о „Законској одредби о расној припадности; Законској одредби о заштити аријске крви и части хрватског народа; Наредби о устројству и раду раснополитичког повјеренства; Наредби о утврђивању расне припадности државних и самоуправних службеника и вршитеља слободних академских звања; Наредби о запослењу женских особа у неаријским кућанствима“.
Поглавник усташко-фашистичке НДХ, која је истребила готово милион Срба, Анте Павелић, умро је 10 година после рата, у безбедном егзилу на Западу, а име Павелићевог идеолога и узора, „оца хрватске нације“ Анте Старчевића, аутора чувене реченице „Србе ваља третирати, дакле, као животиње“ – данас краси тргове градова диљем „европске Хрватске“.
Да се, после Другог светског рата, Хрватској судило за почињени геноцид, тај се геноцид не би поновио почетком деведесетих, и не би и најновији епилог био трагичан по српски народ: према попису становништва из 1991, у РХ је живело 600.000, а деценију касније само 200.000 Срба, подсећа СНП.
Извор: Вести онлине