Сплит је претворен у град мржње након недавног напада на ватерполисте „Црвене звезде“ – антисрпски слогани и величање усташтва постали су још јаче изражени у овом некада партизанском граду.
Садржај порука, слогана и графита по граду садржи величање усташтва, кукасте крстове, усташко слово „У“, позиве на убиства Срба…
Врхунац слављења усташке идеологије десио се на фудбалској утакмици између „Хајдука“ и „Горице“, на којој су домаћи навијачи, склони десничарењу, на сјеверној трибини Пољуда поставили транспарент са натписом „Максови месари“ – напомињу хрватски медији.
Они су тако славили једног од највећих усташких злочинаца, команданта концлогора Јасеновац Макса Лубурића, чији су одреди убица брутално ликвидарали Србе, Јевреје, Роме и антифашисте хладним оружјем.
Познати хрватски историчар Драган Марковина упозорава да су на наплату држави стигли наопака политика подстицања усташких сентимената и мржње у друштву још од деведесетих година прошлог вијека.
Врло је лако бити деструктиван, узгајати мржњу и читаво друштво гурнути преко граница хуманизма, а врло тешко је враћати ствари у нормалу и обрачунавати се са таквим појавама – сматра он.
Нападе на ватерполисте „Црвене Звезде“ на Риви осудили су сви, од државног врха до локалних политичара, без обзира да ли су били искрени.
Tа унисона осуда произвела је шок код радикалних националиста, будући да су свих протеклих година навикли да овакве поруке шаљу у коментарима испод новинских текстова на интернету, на зидовима града, на трибинама и на свим замисливим јавним мјестима, а да се на њих нико не осврће.
Марковина сматра да се институције морају укључити у борбу против запуштене мржње.
Конкретно, комуналци би требали редовно да чисте зидове, полиција да проналази оне који остављају поруке, правосуђе не смије ћутати о подстицању мржње у јавном простору, а водећи људи земље морају јасно и без икаквог уздржавања осуђивати овакве појаве.
Ипак, закључује Марковина, најпотребније је модерно образовање и јасан друштвени договор око недопустивости толерисања фашизма и историјског ревизионизма, што примарно значи – јасну осуду усташке државе.
Извор: СРНА
Везане вијести: