Зоран Милановић и Колинда Грабар Китаровић
Хрватски премиjер Зоран Милановић сматра да су Стjепан Радић, Јосип Броз Тито и Фрањо Туђман обиљежили хрватску историjу у 20. виjеку, а предсjедник Колинда Грабар Китаровић наводи да су у Независноj Држави Хрватскоj страдала броjна дjеца и цивили „зато што су били на погрешном мjесту у погрешно вриjеме“.
У шуми Брезовици, код Сиска, обиљежен jе Дан антифашистичке борбе, у знак сjећања на 22. jун 1941. када jе основан Први сисачки партизански одред.
Милановић jе рекао да се Дан антифашистичке борбе слави као дан устанка „jер jе тако одлучио први предсjедник Фрањо Туђман, коjи jе и сам био партизан и то никада ниjе демантовао, нити се тога стидио“.
Он сматра да хрватска прича из Другог свjетског рата „представља jединствену причу и да тога нигдjе у Европи ниjе било“.
Уз оцjену да су „Хрвати увиjек били на правоj страни“, Милановић jе нагласио да су припадници Првог одреда били углавном Хрвати, а да су се онда „повукли на Баниjу и здружили са Србима коjи су мjесецима трпjели усташки терор“.
Милановић jе поручио да jе Хрватска данас „држава у коjоj све мањине имаjу иста права, а не она земља из 1941“.
Пригодан говор одржала jе и Колинда Грабар Китаровић и поручила да
„устанак треба признати, а злочине осудити“.
„Страдала су броjна дjеца и цивили зато што су били на погрешном мjесту у погрешно вриjеме. Све jе то због зла нацизма и фашизма коjи jе био почетна тачка за све несреће људи широм Европе“, рекла jе она.
Она jе повукла паралелу са 1991. годином и рекла да се „са поносом сjећа Фрање Туђмана, Јанка Бобетка, Ивана Горана Ковачића и свих оних коjи су 1941. и 1991. стали на браник домовине“.
„Потребно jе учити о борби против окупациjе усташких и четничких злочина. За злочин нема оправдања“, рекла jе Китаровићева.
Везане виjести:
милановић ниjе рекао истину о хрватима у партизанима
Милановић у Јасеновцу: Ко жели НДХ, нека мења Устав …
Колинда Грабар Китаровић без наjаве посетила Блаjбург …