Горан Бреговић дао интервју за британски дневник „Гардијан“
Угледни британски дневни лист „The Guardian“ објавио је интервју са некадашњим вођом „Бијелог дугмета“, а данас шефом „Оркестра за свадбе и сахране“ Гораном Бреговићем (68), у коме је говорио о својој бившој групи, Титу, труби, Сарајеву, зашто би волео да се пресели у Манчестер…
– Били смо сиромашни, али, ако погледате уназад, то је вероватно било најбоље доба наше историје – рекао је Брега.
– Било је то време мира. Мама ми је била Српкиња, отац је био Хрват, а једини проблем је био што је отац много пио. Он је био пуковник југословенске војске, а сви су они превише пили.
На питање по чему је „Бијело дугме“ било посебно, дотакао се политике:
– На комунистичкој страни рокенрол је био много важнији него на Западу. Ако сте били пажљиви и нисте били глупи, могли сте оставити важне поруке у то време. Данас може изгледати детињасто, али је у једној фази било важно што је мој певач био обучен у белу генералску униформу као Тито, а затим у црно, као у нацистичком концентрационом логору. Тито је учинио много добрих ствари, али је пропустио прилику да трансформише Југославију у демократску државу. Могао је то да уради и рат би био избегнут.
Сарајево из деведесетих назвао је метафором садашњости, јер оно што смо видели тада, видимо данас широм света.
– Данас смо добре комшије, а сутра пуцамо једни на друге јер смо различитих религија. Људска бића су машине које зависе од услова у којим функционишу. Ако их усмерите добро, биће добри. Ако их усмерите лоше, биће веома лоши.
Следећи Брегин пројекат биће наставак његове опере „Карамен са срећним крајем“, али овог пута на основу прича имиграната, а дешава се у Манчестеру, „јер ми је речено да у том граду има више различитих народа него било где у Европи“. Музичар се радује што ће у Манчестеру живети и радити неколико месеци, тим пре што је велики навијач Манчестер јунајтеда.
ПАНК УМРО С „ПИСТОЛСИМА“
Утицај циганске музике у Бреговићевом стваралаштву одувек је постојало. Када је био велика рок звезда, увек му се у свлачионици чула таква музика, јер то је оно што доноси лудило.
– Сматрам да је у свом корену балканска музика као панк, више лудило, него музика. Панк је умро са „God save the queen“, јер је била веома добро урађена и продуцирана. Нестао је када је почео да буде музика.
Аутор: В.Н.
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ