Poslije zločinačkog NATO bombardovanja Niša 1999.
Na današnji dan 1999. godine, Nato avijacija izvela je najžešći i najkrvaviji napad na Niš kasetnim bombama.
„Tog dana, poginulo je najmanje 15 i ranjeno više od 60 Nišlija“, prenose beogradski mediji.
U najstrašnijem napadu na Niš, bombarderi Nato alijanse u 11.20 časova izbacili su tovare kasetnih bombi na prostor oko Univerziteta, Tvrđavske pijace i Kliničkog centra.
Na meti Nato avijacije bili su Kliničko-bolnički centar (KBC) i Ulica Ljube Nenadovića. Pogođeni su mrtvačnica i kotlarnica. Stradalo je Odjeljenje patologije, a svi prozori na KBC-u su uništeni. Oko 20 vozila na parkingu KBC-a je izgorjelo. U kompleksu Centra napravljeno je 50 kratera, a skoro sve privatne kuće su oštećene.
Šumatovačka ulica, ulice Franca Rozmana i Anete Andrejević, u neposrednoj blizini gradske pijace i autobuske stanice, takođe, su bili na meti napada avijacije Nato snaga.
Pogođena je zdravstvena stanica „12. februar“, gdje su povrijeđeni pacijenti i medicinsko osoblje.
Prema svjedočenju očevidaca, centralne gradske ulice bile su prekrivene tijelima poginulih i teško ranjenih Nišlija. Više od 30 ekipa hitne pomoći pružale su prvu pomoć unesrećenima.
Među poginulima je bila i trudnica Ljiljana Spasić (26) kojoj je geler presjekao vrat.
Ljiljana je pošla do pijace da kupi trešnje, a onda su tu ulicu kojom je koračala zasule Nato bombe, a jedan geler joj je presjekao vratnu arteriju i iskrvarila je za nekoliko sekundi.
„Sve je stalo za nas te 1999. godine. Da nije bilo rata naša ćerka bi bila živa, završila bi medicinu i imali bismo unuče od 16 godina… Vreme ne leči rane, kako dani prolaze, naš bol je samo veći“, kažu Ljiljanini roditelji Radica i Miloje Ilić.
Oni su naveli da je Ljiljanu rat zadesio u poodmakloj trudnoći, pa se sklonila u selo nadomak Niša, ali je tog kobnog 7. maja morala da dođe na kontrolu u grad.
Vezane vijesti:
cvijeće za olega nasova, prvu žrtvu nato bombardovanja