fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Гламоч: Сјећање на српске борце и цивиле (ВИДЕО)

У нападу хрватских војних и паравојних формација на Гламоч и Грахово у јесен 1995. године страдало је више стотина војника и цивила, а само из масовне гробнице Камен код Гламоча, годину дана касније, ексхумирано је 108 српских војника и цивила. Поводом 21. годишњице ексхумасије код спомен плоче жртвама, служен је парастос.

Парастос у Гламочу Фото: РТРС
Парастос у Гламочу Фото: РТРС

Бол и туга за најмилијима не јењавају ни након више од двије деценије, свједочи Милена Мутић из Приједора која је на гамочком ратишту изгубила сина. Његово тијело пронађено је и ексхумирано тек 1996. године у гробници Камен, заједно са још 107 српских бораца и цивила. Успомену на сина, Милена од тада чува обиласцима овог тужног мјеста.

– Оставила сам у Приједору сина инвалида и болесног муж, али морам доћи овдје, жива или мртва – каже Милена.

Злочин над српским војницима и цивилима у Гламочу починили су припадници Седме градијске бригаде хрватске војске, под командом Ивана Корадеа. У акцији која је представљала увод у злогласну „Олују“ страдали су Срби са свих страна, а многе масовне гробнице и даље нису откривене.

Потпредсједник Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Вељко Лазић рекао је да на подручју Гламоча још има масовних гробница које нису истражене и није извршена ексхумација.

– Надамо се да ће једног дана и то бити. Још имамо 1.060 тијела српских цивила и око 600 тијела српских бораца, које тражимо у Републици Српској – каже Лазић.

Масовна гробница Камен, као и још многе неоткривене гробнице, нијемо свједоче о страдању стрпског становништва са ових простора у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату. За те злочине, до данас, нико није одговарао.

Суд и Тужилаштво БиХ до сада су урадили врло мало на откривању истине о српским страдањима, кажу у борачким организацијама.

– Нема процесуирања одговорних ни тамо гдје је убијање директно снимано камерама. Постоје сви релевантни докази, међутим, не постоји намјера – каже начелник општине Гламоч Радован Марковић.

Од 108 тијела ексхумираних из масовне гробнице Камен, идентификована су 103. Међу њима и тијела потпуковника Војске Републике Српске, Радослава Лакића и његових војника који су убијени након заробљавања, а познато је да су овај злочин извршили припадници Седме градијске бригаде хрватске војске.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Везане вијести:

Сјећање на страдање и ексхумацију 108 Срба из масовне …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: