Усташе су хтјеле да додирну, осјете жртву док умире, док су Нијемци били дистанцирани. Постоје и друге разлике које чине Јасеновац чак варварскијим у односу на друге логоре истребљења, рекао израелски историчар
Израелски историчар Гидеон Грајф изјавио је јуче да је у свијету и даље мало познат концентрациони логор Независне Државе Хрватске Јасеновац гдје је током Другог свјетског рата свирепо убијено око 700.000 невиних жртава.
„Најшокантнија је чињеница је да је тај пакао на земљи, гдје је око 700.000 невиних људи брутално убијено са 57 различитих метода, годинама био потискиван и непознат“, рекао је Грајф Танјугу.
На Међународном београдском сајму књига, стручњак за холокауст Грајф је данас био гост штанда Фондације „За српски народ и државу“ поводом свог чланка „Јасеновац, логор и његово историјско и морално значење“ у часопису „Напредак“.
Грајф је рекао да његов чланак представља битне тачке о концентрационом логору смрти Јасеновац, и трагедије која се тамо дешавала због усташких злочина од 1941. до 1945. године.
Подсјетивши да је његова књига „Јасеновац, Аушвиц Балкана“ помогла да се Јасеновац као тема појави у међународној јавности, Грајф је додао да је поносан што је томе допринио.
Према његовим ријечима, након књиге десила се мала револуција и почело се причати „о месту које је било пакао на земљи и колико су усташки злочини били екстремнији и бруталнији од оних њемачких нациста“.
„Усташе су хтјеле да додирну, осјете жртву док умире, док су Нијемци били дистанцирани. Постоје и друге разлике које чине Јасеновац чак варварскијим у односу на Аушвиц, Треблинку, Мајданек и друге логоре истребљења“, рекао је историчар.
Грајф је додао да је важно нагласити храброст српских логораша који су у последњи тренутак 1945. године, кренули у бјекство „што показује да њихов морал није био сломљен“.
Оцијенивши да је Јасеновац био гробље Срба, Јевреја, Рома и других невиних људи, Грајф је рекао да је то „мјесто ужасне судбине стотина хиљада људи“.
„Свака особа на планети би требало да посјети Јасеновац, као Аушвиц. То је мјесто људске окрутности, варварства и недостатка милости. Ако постоји пакао, то је Јасеновац“, нагласио је Грајф.
Примијетивши да у свијету и даље постоји ограничено сазнање о Јасеновцу, Грајф је додао да историчари имају још посла, а и сам планира још књигу о логору, како би подигао свијест јавности о његовом постојању.
„Још је непознат, а требало би да буде познат. То дугујемо морално стотинама хиљада невиних жртава. Лично, свим својим снагама ћу радити на томе да Јасеновац, то ужасно мјесто, буде познат“, рекао је Грајф.
Према његовим ријечима, Јасеновац је „црвено упозорење човјечанству, шта окрутност може направити“.
„Јасеновац се никад не смије поновити. Никад“, закључио је Грајф.
Скраћивање наслова и опрема: Стање ствари
(ИН4С/Искра, 25. 10. 2024)