Просуђивање о властитоj историjи у српском народу jе препуно предрасуда. Сви се сматраjу позвани да коментаришу, хвале или осуђуjу а да при том нису уложили ни наjмањи напор да се упознаjу са чињеницама о догађаjима или личностима о коjима доносе закључке.
Моj деда-стриц Милан Недић jедна jе од ових личности. Вољен и оспораван, одликован и осуђиван, скончао jе наjзад своj живот самоубиством уз помоћ УДБ-е фебруара 1946. године.
У квалификовању генерала Недића као издаjника важно место заузима и реферат коjи jе он поднео новембра 1940. године а након чега jе смењен са дужности министра воjске и морнарице и пензионисан. Овим рефератом се децениjама махало као крунским доказом његовог германофилства и издаjе „jош пре рата“.
Покушаћу, износећи оргинални текст Реферата (сачињен на основу преписа из елабората Комисиjе за утврђивање злочина окупатора и његових сарадника) да jавности укажем како jе његов садржаj броjним интерпретациjама искривљен и фалсификован. Препустићу да то читаоци сами утврде.
Пре тога бих напоменуо да лично, уз сво поштовање према претку, не делим све његове политичке ставове и не слажем се са његовим политичким проценама. Лично сам поштовалац генерала Михаиловића и сматрам да jе генерал Михаиловић артикулисао жеље већег дела српског народа опредељуjући се за наставак борбе и ослонац на савезнике Велику Британиjу – САД-Русиjу, правилно процењуjући да ће Немачка изгубити рат jер су њени циљеви злочиначки и да jе за Србе питање части и опстанка остати на страни демократиjе коjа мора победити.
Али истовремено имам разумевања и за оне у Србиjи, коjи су под утиском страшних губитака из Првог светског рата, сматрали да jе у сукобу велесила место Србиjи и Србима негде у запећку где би сачекали развоj ситуациjе и избегли погром коjи га jе нажалост задесио.
Концепт реферата од 1. 11. 1940. године
РЕФЕРАТ Њ. В. КНЕЗУ НАМЕСНИКУ И МИНИСТАРСКОМ САВЕТУ НА ДАН 1. НОВЕМБРА 1940. Г.
Мени jе част, да у овим судбоносним данима (тренуцима) по опстанак Наше државе покренем извесна питања и дам потребне сугестиjе за даље нам и политичко и воjно-политичко држање у данашњоj ситуациjи европскоj.
Више се не може и не сме говорити о нашоj неутралности. Сада морамо себи поставити ово питање: – Хоћемо ли у антикомунистички блок, тj. са Немачком и Италиjом или против њих?
Ако хоћемо са њима, онда морамо напустити дефинитивно, ма какав однос и контакте са Енглеском. Ако хоћемо, напротив, са Енглеском, онда морамо друге мере предузети, коjе ћу ниже навести.
Ми не можемо затворити очи или као ноj метати главу у песак, а не видети стварност. Око нас се врши очито стратешко опкољавање коjе ће се у наjкраће време свршити са тактичком стегом и нашом срамном капитулациjом.
Доласком Немаца у Румуниjу наш утврђени северни и западни фронт изманеврисан jе. Али нама неће много користити. Пребацивање немачких моторизованих и оклопних дивизиjа у Бугарску[2], а то може да се деси сваког часа, довешће нас са истока у безизлазан положаj.
Држање Бугарске jе перфидно и командовано из Немачке. Спуштањем бугарских дивизиjа на грчко-бугарску границу на
Ми смо потпуно усамљени. Нико нам озбиљно нити може, нити хоће да помогне.
Дакле, уколико хоћемо да следимо досадашњу политику, и да се деси горе изложено, ми треба да мобилишемо целу нашу земљу и да пођемо у помоћ Грцима, да са њима спречимо наше стратегиjско опкољавање и избиjање Италиjана на Солун. Шта ће онда бити са нама, ако то учинимо? Одговор jе прост. Напашће нас: Немачка, Италиjа, Мађарска и Бугарска. Да ли ћемо моћи да издржимо? – Не, категорички не! Бићемо плен свих силних неприjатеља. Раскомадани пре свршетка овог Светског рата.
Да ли jе наша воjска спремљена тако морално и материjално и броjно да може овоj навали да одоли? Одговор даћу на ово усмено.
Хоћемо ли да тражимо ту помоћ? На то питање треба да одговори наша дипломациjа и унутрашња политика наша.
Уз осовину[4] мислим да jош има времена. Ствари и код осовине не иду глатко, зато jе велики моменат ако се хоће то решење.
Немачка jе заузела европски континент и неограничени jе господар. Са своjих деведесет милиона Немаца, ако не наступи грађански рат у њоj, она ће бити дуго и дуго његов господар. Поред тога Немачка jе била и биће наш силан сусед. Па jе природно да испитамо и ту могућност. Ако се решимо на ово, онда шта добиjамо: прво, продужићемо себи живот, друго, сузбићемо захтеве грамзивих суседа и, треће, иако на краjу краjева ипак изгубимо извесне делове земље за компензациjу суседима, нећемо свакако изгубити онолико и онако као ако би били неприjатељи и силом покорени. У противном изгледа ми да ће Српски народ пораз Југославиjе наjвише платити(подвукао А. Н).
Према овакоме решењу, ако би га узели, морамо подесити све остало а нарочито, спољну и унутрашњу и воjничку политику.
ЗАКЉУЧАК:
Било коjу одлуку да донесемо од ових три, морамо jе донети што пре. За мене jе важно као министра воjске и морнарице, да то знам и да ми се писмено саопшти. Зима иде, људи се више не могу држати под оружjем и без видљивих циљева. Нема моћи да се активирана воjска стави под кров. Незадовољство расте и код обвезника и код њихових породица, а тако исто попушта моћ и код подофицира и официра. Из болесног стања и неодговорности какво jе данас код нас, може наступити слом и катастрофа воjске, доцниjе и државе. Из овог разлога ово пишем и износим у овим тешким историjским часовима за наш историjски опстанак.
Милан Ђ. Недић
Свака сличност са стањем у коме се наша земља налази последњих година jе намерна.
Пише: Александар Недић
[1] У то време комунисти су под утиском пакта Молотов-Рибентроп заговарали дефетистичку политику подjеднако осуђуjући нацисте и империjалисте и радећи на слабљењу одбрамбене моћи земље.
[2] Што се и десило у марту 1941. године.
[3] Што се и потврдило у априлу 1941. године. Грчка jе савладана без обзира на помоћ британског експедиционог корпуса.
[4] Мисли се на осовину: Рим-Берлин-Токио.
Извор: НСПМ