fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Г. Милановац: Почаст Мишићевим јунацима

У Горњем Милановцу обележена 101-годишњица чувене Рудничке офанзиве. Битка која је променила ток Великог рата изучава се и данас широм света

Полагање вијенаца на споменик војводи Мишићу
Полагање вијенаца на споменик војводи Мишићу

ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ – Сто прва годишњица пресудне Рудничке офанзиве у Великом рату против аустроугарских освајача, која је преокренула његов исход планиран у Бечу и Берлину, обележена је у четвртак пригодним манифестацијама. Управо из Милановца, на јучерашњи дан 1914. почела је битка која се и данас, као ратни феномен, изучава на светским војним училиштима.

Венце на бисту војводи Живојину Мишићу, гробницу ђенерала Божидара Терзића, споменик 1.300 каплара и спомен-обележја у оближњим Бољковцима где се одигравала кључна фаза битке, положили су представници општине, Војске Србије и Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. „Они су нам даривали слободу“ – заједнички је мото ових почасти славним ратницима.

– У Милановцу је била стационирана Прва армија на челу с Мишићем, тада генералом. После консултација с командантима дивизија, он у згради Окружног начелства одлучује о отпочињању Рудничке офанзиве. „Сведок“ историјске наредбе је и плоча на згради постављена 3. децембра 1939. Заповест је гласила: „Решио сам да са целом армијом сутра, 3. децембра, у три часа ујутру, предузмем напад на непријатеља. Остале армије и делови Ужичке војске у исто време предузеће напад.“ Трг кнеза Михаила био је тесан за војску и народ који су били спремни за офанзиву. После смотре и разговора с војницима, издао је команду: „Прва армија са осталом војском, напред у Рудничку офанзиву за коначно ослобођење земље!“ У наредних 12 дана аустроугарске трупе су под силином удара српске војске напустиле Србију. У част велике победе, генерал Мишић произведен је у чин војводе, а 6. децембра 1914. проглашен је за почасног грађанина Милановца – објашњава историчар Александар Марушић, кустос Музеја рудничко-таковског краја.

„КРШТЕЊЕ“

После Другог светског рата, 1945. званичан назив битке – Сувоборска битка, односно Рудничка офанзива, комунистичке власти су преименовале у Колубарску битку, јер им је сметао Сувобор, то јест његов најпознатији део Равна гора, као стециште четника – каже кустос Марушић.

„НА ПУЦАЊ ОДАВДЕ“

Културни центар и Музеј организовали су пројекцију шпанског документарног филма „На пуцањ одавде“. Аутори пројекта су Александар Вуксановић, који живи у Шпанији, и екипа шпанских истраживача. Филм покушава да одговори на питања о Сарајевском атентату.

 

Извор: НОВОСТИ

 

Везане вијести:

Прва заједничка држава Јужних Словена проглашена прије 97 година

Солунски фронт

Рапорт каплара Гаврића

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: