Одлуком Уставног суда ријешено је да је назив Улице „10. travnja“ у Слатинским Дреновцима неуставан. То је датум оснивања Независне Државе Хрватске па је као такав, по одлуци овога Суда, проглашен протууставним.
Уставни суд је, недвојбено, улицу 10. travnja прогласио неуставном због тога што асоцира на тоталитарни режим бивше НДХ. Нема сумње, та је држава била усташка, савезница нацистичке Њемачке, имала је расне законе, па свако идентификовање са њом преко одонима у јавноме простору не би било по укусу многих.
Међутим, у јавном простору нису само имена улица и тргова. Шта је, напримјер, са шахтовима којих у Задру има још немали број, а на којима пише „Comune di Zara-Canalizzazione“. То су, дакле, канализацијски шахтови, врло добро очувани, на којима постоји само талијански назив. А није ствар, опет само у талијанском називу (иако је и то протууставно јер у Задру није обвезна двојезичност), него се ради о шахтовима постављеним у вријеме државе која није била ништа мање ауторитарна од НДХ – у вријеме фашистичке Италије. Јесу ли ти шахтови протууставни?, пита се Задарски лист.
Када је, напримјер, 2001. Италија додијелила државно одликовање, Златну медаљу, посљедњој талијанској управи Задра из 1943. (дакле, оној фашистичкој), градска власт се тада ‘дигла на задње ноге’, покренула дипломатски скандал и затражила од предсједника Месића да одврати свог талијанског колегу од те одлуке.
Је ли, надаље, протууставно у јавном простору, у медијима на примјер, за једну познату задарску локацију написати да се ради о „đilu“, што је заправо италијанска скраћеница „GIL“ која значи Gioventu italiana del Littorio (профашистичка организација младежи у вријеме Мусолинијеве Италије).
Јер, кад кажете „đil“, рекли сте заправо то – име фашистичке омладинске организације.
Извор: Jutarnji.hr
Везане вијести: