fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Федерација БиХ неће да мења закон: Срби остају без кућа и земљишта

Због лоше законске регулативе Србима у Федерацији БиХ прети коначно отимање имовине. Измене у имовинским књигама без обавештавања избеглих породица

Оштећена српска имовина / Фото В. Митрић
Оштећена српска имовина / Фото В. Митрић

Уставном суду БиХ је 7. фебруара ове године упућена иницијатива за оцену уставности чланова од 67 до 72 Закона о земљишним књигама ФБиХ, коју је упутио Клуб посланика СНСД у Народној скупштини Републике Српске, а сада је на суду да је усвоји и спречи отимање српске имовине.

Миле Марчета, српски делегат у Дому народа Парламента ФБиХ и председник Завичајних социјалдемократа и један од првих послератних српских повратника у Дрвар, каже, за „Новости“, да ситуација са заменом земљишних књига у Федерацији БиХ ствара страх код Срба.

– Федерација БиХ на овај начин жели да избрише Србе као власнике имовине. Пошто никада од рата у Федерацији БиХ није ни спроведен анекс 7 Дејтонског споразума који се односи на повратак протераних, сада се ради и на отимању имовине – каже Марчета.

Он додаје да ће урадити све да то питање покрене у Парламенту ФБиХ, како би се спречило отимање српске имовине.

– Србе у Федерацији БиХ више кошта да пријаве имовину која треба да се обнови од самих радова. То је само један од доказа да власт у Федерацији БиХ не жели повратак Срба – каже Марчета.

Председник Одбора за заштиту српске имовине у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић изјавио је да у ФБиХ не позивају Србе да укњиже своју имовину, већ објављују позив у „Службеном гласнику“, тако да Срби који су протерани са својих огњишта сада не могу да пријаве своју имовину, или се имовина књижи без власника. Он је као пример навео проблем са имовином једног Србина у катастарској општини Чипуљић, у општини Бугојно, чија је имовина уписана у земљишне књиге без власника.

– Његова породица је страдала током Другог светског рата, протерани су и 1992. године, а ево сада су остали и без имовине, јер не могу да је продају пошто нису уписани као власници – наводи Радановић.

Он је напоменуо да се у Републици Српској књижење имовине спроводи у складу са конвенцијама, уставима и законима. Радановић је подсетио да је Република Српска донела закон о катастру 2011. године, након чега је лидер СДА Бакир Изетбеговић уложио апелацију Уставном суду БиХ, који је експресно реаговао и донео привремену меру о забрани примене тог закон.

РАЗЛИЧИТ ПРИСТУП

Зашто Уставни суд БиХ нема исти однос према приговору из Српске као што је имао за апелацију Изетбеговића и одмах не разматра апелација Републике Српске? – пита Радановић. – На овој генерацији Срба је да заштите српску имовину у Бихаћу, Дрвару, Тузли, Сарајеву, Мостару и свуда где су живели Срби.

Аутор: С. МИШЉЕНОВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Србима из Федерације БиХ почео да тече рок од 60 дана да …

Нападима на имовину Срба желе спријечити повратак | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: