fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Европски парламент истражује околности изложбе о Степинцу

У кабинет предсједника Европског парламента Мартина Шулца стигла је протестна нота амбасадора Србије при ЕУ Душка Лопандића која је упућена због организовања изложбе о контроверзном надбискупу Алојзију Степинцу у згради Европског парламента.

Зграда Европског парламента у Стразбуру Фото: СРНА
Зграда Европског парламента у Стразбуру
Фото: СРНА

Како су у Шулцовом кабинету рекли за Радио-телевизију Србије, цијели случај ће бити истражен и онда ће се одлучити о евентуалној реакцији.

Из кабинета наводе да су изложбу одобриле надлежне службе Европског парламента и да ће бити испитано да ли је то учињено према правилима.

Министарство спољних послова Србије протестовало је због изложбе о животу и раду Алојзија Степинца, у организацији хрватског посланика Маријане Петир и Загребачке надбискупије.

Лопандић је упутио протестна писма предсједнику Европског парламента Мартину Шулцу, као и предсједавајућем Комитета за спољне послове Европског парламента Елмару Броку, предсједнику групације Европске народне партије /ЕПП/ Манфреду Вебери, а обавијестиће и извјестиоца за Србију Дејвида Макалистера и извјестиоце из сјенке и друге посланике Европског парламента.

У писмима Министарство спољних послова Србије указује на неприхватљивост организовања изложбе којом се велича лик и дјело Степинца, који се представља као „истински бисер Католичке цркве и хрватског народа.

Степинца, како се истиче у писмима, српски народ и Српска православна црква /СПЦ/ сматрају одговорним за масовне злочине против српског и другог нехрватског живља током Другог свјетског рата на подручју такозване Независне државе Хрватске, саопштено је јуче из Министарства спољних послова Србије.

У писму се подсјећа да је Степинац осуђен 1946. године у Загребу на 16 година затворске казне и губитак грађанских и политичких права на три године због свог дјеловања и подстицања на злочине, издају и сарадњу са усташким режимом и масовног покрштавања десетина хиљада Срба.

Такође, указује се да је папа Фрања зауставио процес канонизације Степиница након разговора који су државни и црквени званичници Србије водили с њим, као и да је формирана заједничка комисија Ватикана и СПЦ која треба да испита читав случај.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Покушај рехабилитације викара усташке војске

Пајтић: Европски парламент да реагује на изложбу о Степинцу

Величање Степинца у Европском парламенту (ВИДЕО)

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: