fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Европска будућност неспојива са негирањем злочина

Суд

БЕОГРАД, 6. МАЈА – Заједничка европска будућност не може се градити политиком заборава, скривања и негирања злочина и зато је утврђивање пуне истине о злочинима почињеним 90-тих година и процесуирање одговорних заједнички посао држава у региону и националних правосуђа, изјавила је данас помоћник министра правде Србије Јелица Пајовић.

Она је истакла да је помирење „императив Србије“, да је Србија учинила пуно на процесуирању одговорних и да стога очекује од других држава у региону да то учине.

„До помирења се може доћи само на основу јасне слике о свему што се догодило. Важно је да истина о ратним злочинима буде правно утврђена и јасно изречена, а за то су, због временске дистанце, врло важни искази свједока“, нагласила је Пајовићева на првом регионалном састанку пружаоца подршке свједоцима и жртвама организованом у Београду уз подршку ОЕБС-а.

Она је навела да је страх свједока да свједоче у случајевима ратних злочина један од највећих проблема у судским поступцима и због тога је гаранција безбједности свједока кључна за утврђивање пуне истине и неопходан предусов за достизање правде и помирења.
Пајовићева је упозорила да атмосфера застрашивања свједока која влада на Косову и Метохији, а коју су констатовали и Тужилаштво Хашког трибунала и Савјет Европе, мора да буде заустављена.

„Темељна, независна и непристрасна истрага о трговини органима на Косову и Метохији не може бити проведена ако се не обезбеди пуна заштита сведока и безрезервна сарадња свих страна. Убијања, застрашивања и претње сведоцима не смеју се наставити“, рекла је Пајовићева.

Она је позвала да се темељно истраже сви случајеви убистава и системског застрашивања свједока на Косову и Метхији.

„Србија чини све што је у њеној моћи да одговорне за злочине стигне примерена казна и наставиће да даје пун допринос нормализацији односа у региону“, рекла је Пајовићева.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Димитриос Кипреос, истичући важност данашњег скупа, рекао је да, због протока времена, материјални докази често недостају, па је свједочење најврједнији извор информација о околностима злочина.

Кипреос је похвалио министарку правде Србије Снежану Маловић, која је данас била спријечена да присуствује скупу, због подршке служби за пружање подршке свједоцима коју је основао Виши суд у Београду истичући да је за рад истражитеља и тужилаца изузетно важно да постоји подршка свједока.

Замјеник шефа Делегације ЕУ у Србији Адриано Мартинс истакао је да је услов пуне сарадње са Хашким трибуналом један од кључних за земље које желе да приступе ЕУ.

Мартинс је поручио да је достизање правде обавеза према жртвама и нагласио да сви починиоци треба да одговорају пред судом.
Данашњи регионални састанак дио је пројекта за пренос знања и материјала из предмета ратних злочина са Хашког трибунала на националне организације „Правда и ратни злочини“ чија је реализација почела у мају 2010. године и предвиђено је да траје 18 мјесеци.

Циљ пројекта је јачање капацитета правосуђа у државама југоисточне Европе како би се суђења за ратне злочине проводила у складу са највишим међународним стандардима.

Пројекат „Правда и ратни злочини“ вриједан је четири милиона евра, финансира га ЕУ, а проводи канцеларија ОЕБС-а за демократске институције и људска права у партнерству са Хашким трибуналом, Међународним институтом УН за истраживање криминалитета и правду и мисијама ОЕБС-а у региону.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: