fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЕКСКЛУЗИВНО Најсуровија фотографија нацистичких злочина у Србији скривана 70 година

Сведочанства о борби против нациста у коjоj су страдали многи равногорци, као што jе капетан Милош Гагић (32), и даље су непозната и скривена од шире jавности.

Милош Гагић (обележен са X), Миодраг Костић (обележен са О), учитељ у селу Велика Дренова, и њихова три саборца

Милош Гагић (обележен са X), Миодраг Костић (обележен са О), учитељ у селу Велика Дренова, и њихова три саборца чиjа су тела изложили нацисти у Трстенику као опомену. Имена осталих нису позната

Доказе о Гагићевом jунаштву у првом покрету отпора поробљењу Европе у Југословенскоj воjсци у отаџбини (ЈВО), под командом Драгољуба Драже Михаиловића, пронашао jе у заплењеноj архиви Гестапоа истраживач Ратко Лековић.

У тоj архиви су и три фотографиjе коjе “Блиц” обjављуjе после 70 година скривања. Међу њима jе jедна од наjсуровиjих фотографиjа нацистичке одмазде у Србиjе на коjима се виде изложена тела Гагића и његових сабораца.

Гагић, родом из Кладова, након завршене Воjне академиjе априла 1929. у Београду служи као пешадиjски потпоручник. Од 1930. похађа пилотску школу у Новом Саду и 1935. постаjе инструктор летења. Напушта активну воjну службу и ради као пилот.

Шаљу га као илегалца у Београд да прикупља податке о нацистима. Немци добиjаjу доjаву од Љотићеваца да jе припадник ЈВО и 12. децембра 1941. хапсе га српски агенти и истог дана предаjу Гестапоу.

Држали су га завореног и мучили све до 3. марта 1942. У документациjи Гестапоа стоjи да jе негирао било какву повезаност са покретом отпора и да ништа ниjе одао и поред мучења.

Пуштен jе уз образложење “не може бити доказано ни jедно кажњиво дело”. Наставља да обавештаjне податке доставља командантима ЈВО.

Заштитио супругу
Милош Гагић на саслушању у Гестапоу ниjе открио ни да се оженио непосредно пре хапшења са Миленом Лелом Чутурило, како jе не би угрозио. Забележено jе и да jе из Београда у последњи час, успео да извуче своjу супругу, коjу jе Гестапо хтео да узме као таоца. Непосредно после њиховог бекства агенти Гестапоа претресаjу њихов стан у Улици Босанска 11/2 и проналазе неколико фотографиjа коjе су посведочиле да имаjу посла са, како су забележили, “опасним ДМ (Дража Михаиловић) бандитом”.

Милош Гагић са супругом Миленом Лелом Чутурило

Милош Гагић са супругом Миленом Лелом Чутурило

Краjем 1942. Гагић се уз помоћ своjих обавештаjних веза запошљава се у руднику “Јанкова клисура” код Блаца, где успоставља илегалну мрежу.

Захваљуjући његовоj организациjи у ноћи између 3. и 4. априла 1943. оваj рудник су разорили равногорци. Гестапо jе почео да га тражи, али ниjе успевао да му уђе у траг, иако jе деловао по целоj Србиjи.

Као капетан води Жупску бригаду Расинском корпуса ЈВО у више битака са нацистима о чему су грађани Расине спевали песме.

Милош Гагић командуjе Жупском бригадом Расинском корпуса (обележен са "X")

Милош Гагић командуjе Жупском бригадом Расинском корпуса (обележен са „X“)

Био jе jедан од главних актера наjвећег сукоба равногораца и љотићеваца 25. августа 1943, код Стопање, близу Трстеника. Љотићевцима су помагали Немци и Бугари.

У овоj бици погинуло jе 12 четника (14 рањених и 3 нестала) и чак 157 љотићеваца (84 рањених). Рањен jе и злогласни љотићевски командант Марисав Петровић коjи jе учестовао у Крагуjевачком стрељању.

Капетан Гагић, како jе забележено, гине jе смрћу jунака – предводећи своjу бригаду у jуришу испред свих. Немци долазе до његово тела, и jош четворице његових погинулих сабораца.

Према речима истраживача Лековића судбина каптана Гагића jе само jедна од многих припадника ЈВО коjи су дали живот за слободу.

– Ти људи се уопште и не спомињу, а камоли да их има у уџбеницима или да су им подгинути споменици – наводи Лековић, коjи jе у архиви Гестапоа пронашао податке о страдању броjних равногораца, што ће преточити у књигу.

Извор: BLIC

 

Везане виjести:
Валтер бранио Београд – Jadovno 1941.

Драгомир Анђелковић: Темељи модерне српске трагедиjе

Др Никола Жутић: Четнички либерализам и антинацизам у

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: