Породице несталих из Републике Српске огорчене су темпом откривања и идентификације српских жртава на нивоу целе БиХ, наводећи да је за претходних девет година надлежна институција – Институт за нестала лица са седиштем у Сарајеву, ексхумирао само 311 тела настрадалих Срба.
Недељко Митровић, председник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС, истиче да је ситуација алармантна. Према подацима ове организације од 5.505 несталих, колико их је до прошле године евидентирано, још се трага за 1.670. Истовремено, у три спомен-костурнице у Републици Српској налази се 650 ексхумираних и неидентификованих посмртних остатака Срба. Једино решење, наводи Митровић, јесте да се проналажење и идентификације несталих врате у надлежност ентитета.
– Већ неколико месеци тврдимо да би то било најбоље решење уколико је икоме стало до праве истине и прекидања агоније породица. Јер, уколико се настави оваквом динамиком, питање несталих Срба се неће решити ни у наредних 40 година. Поражавајуће је да је у првих шест месеци рада Института за нестала лица идентификовано 600 Бошњака и словом и бројком само осам Срба. Тај податак се и даље правда наводним недостатком информација о несталим Србима, али је заправо реч о класичној политизацији питања несталих у БиХ, која је све ове године искључиво у функцији бошњачког народа. Најтужније је што се све то ради уз подршку Међународне комисије за нестале и других институција – наглашава Митровић.
– Према његовим речима, иако је основни задатак Института ексхумација несталих, на ове активности се годишње потроши нешто више од милион евра, али се зато за чување тела издвоји чак 3,5 милиона. Притом, Институт ради без икакве контроле или утицаја породица и представника Републике Српске. Отуда и не треба да чуди да извештаји о раду Института нису усвојени још од 2009. године – тврди Митровић и додаје да двојни аршини у погледу жртава, а поготово несталих, преносе и на регионалне канцеларије Института.
Једино решење је реорганизација или реформа Института за нестала лица БиХ.
– То подразумева да се прихвате измене које предлаже Српска, а то је да се именовање Управног одбора обавља на предлог ентитетских институција. Посебно је важно да се надлежност Тужилаштва БиХ пренесе и на ентитетски ниво, као што је некада било, јер је то давало већи успех, а све у корист породица које с нестрпљењем чекају информације о својим најмилијим – закључује Недељко Митровић.
Странци уз Бошњаке
Митровић упозорава да Срби ништа бољи однос према својим жртвама немају ни од Међународне комисије за нестала лица и других сродних организација.
– Не постоји непристрасан однос према српским жтвама рата, а изузетак је једино МКЦК. Сви други, укључујући и Сфор, НАТО, Хашки трибунал, до сада су били искључиво у функцији проналажења бошњачких жртава. У неколико година рада, када су коришћени и снимци из сателита, откривено је више од 4.000 Бошњака, а за исто време ниједан Србин.
Аутор: Ђ. Баровић
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
Митровић: Ријешити питање српских жртава рата прије …