U NATO bombardovanju zgrade Radio-televizije Srbije /RTS/ u Beogradu prije 20 godina poginulo je 16 radnika te medijske kuće.
Zgrada RTS-a pogođena je 23. aprila 1999. godine u 2.06 časova i to je bio prvi slučaj da je medijska kuća proglašena legitimnim vojnim ciljem, podsjećaju iz RTS-a.
Međunarodna organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ 2000. godine je saopštila da nije bilo opravdanja za bombardovanje televizije.
Bivši direktor RTS-a Dragoljub Milanović 2002. godine osuđen je na 10 godina zatvora jer nije poštovao naređenje tadašnje Savezne vlade da ljude i tehniku izmjesti iz objekata u Aberdarevoj i Hilandarskoj ulici.
Čelnici NATO-a tvrdili su da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala, koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak.
Kao znak sjećanja na poginule u Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a i spomenika „Zašto?“, porodice i prijatelji stradalih i ove godine postaviće pitanje zašto su oni poginuli.
U napadu NATO-a, u noći između 22. i 23. aprila, poginuli su Jelica Munitlak /27/, šminker, Ksenija Banković /27/, video-mikser, Darko Stoimenovski /25/, tehničar u razmjeni, i Nebojša Stojanović /26/, tehničar u masteru.
Poginuli su i Dragorad Dragojević /27/, radnik obezbjeđenja, Dragan Tasić /29/, električar, Aleksandar Deletić /30/, kamerman, Slaviša Stevanović /32/, tehničar, Siniša Medić /32/, dizajner programa, i Ivan Stukalo /33/, tehničar.
Poginuli su Dejan Marković /39/, radnik obezbjeđenja, Milan Joksimović /47/, radnik obezbjeđenja, Branislav Jovanović /50/, tehničar u masteru, Milovan Janković /59/, precizni mehaničar, Tomislav Mitrović /61/, režiser programa, i Slobodan Jontić /54/, monter.
Večeras će biti održan komemorativni skup, a prije toga RTS, zajedno sa Udruženjem novinara Srbije organizuje Međunarodnu konferenciju „Kraj nekažnjivosti za zločine nad novinarima“.
Izvor: SRNA