fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Двадесет четири године од страдања Срба у оџачким логорима

У Вукосављу ће сутра бити служен парастос поводом 24 године од страдања Срба са подручја општине Оџак који су били заробљени и затворени у логоре.

Годишњица злочина над Србима у Оџаку Фото: РТРС
Годишњица злочина над Србима у Оџаку
Фото: РТРС

Парастос ће бити служен у 15.00 часова код централног спомен-обиљежја у Вукосављу, најављено је из Удружења логораша „Оџак `92“.

Овај датум обиљежава се као знак сјећања на дан када је 1.300 Срба са оџачког подручја заробљено и затворено у логоре у основној школи и фабрици „Стролит“ у Оџаку.

Предсједник Управног одбора Удружења логораша „Оџак `92“ Милан Милетић рекао је Срни да овај пут неће посјетити село Нови Град код Оџака, гђе су посљедњих шест година одлазили 8. маја да положе цвијеће и запале свијеће страдалим мјештанима српске националности.

„Пред Судом БиХ и Кантоналним судом у Тузли води се више процеса због ратног злочина на овом подручју, па смо одлучили да овај пут не идемо у Нови Град да некога не би изложили непредвиђеној ситуацији, јер тамо има појединаца који су дотакнути овим процесима“, појаснио је Милетић.

Срби са подручја Оџака одведени су на превару у логоре у основну школу и у фабрику „Стролит“ јер није испоштован договор између посматрача тадашње европске заједнице, кризних штабова Оџак и српских села да Срби буду пропуштени на слободну српску територију.

Милетић, који је био један од заточеника, подсјетио је да су над српским заточеницима у оџачким логорима примијењене 132 методе мучења, а 62 људи је убијено.

Српске жене, дјевојке и дјевојчице биле су силоване. Најмлађа жртва силовања имала је 10, а најстарија 60 година.

Логори у Оџаку били су под командом 102. оџачке бригаде Хрватског вијећа одбране.

Срби са подручја општине Оџак, након што је њену територију 15. јула 1992. године ослободила Војска Републике Српске, премјештени су у друге логоре. Били су заточени у укупно 16 логора – 11 у БиХ и пет на територији Хрватске, међу којима су Лора, затвор у Пули, Керестинац код Загреба.

Посљедњи логораш са подручја оџачке општине размијењен је 26. маја 1993. године у Љубушком.

Милетић је истакао да се 20 година чекало да почне процесуирање ратних злочина над српским народом са подручја Оџака.

За злочине над недужним српским цивилима у оџачким логорима до сада су правоснажно осуђени Ферид Халиловић на 15 година затвора, Албина Терзић на три године и шест мјесеци, а потврђена је и првостепена пресуда Јосипу Толићу на затворску казну од 10 година.

Милетић напомиње да је против Ибрахима Ахметовића Ибета, који је недавно преминуо, вођен поступак пред Кантоналним судом у Тузли. Пред овим судом води се поступак и против стражара у логору у основној школи у Оџаку Решада Мујкића.

Према његовим ријечима, пред Судом БиХ суди се бившим припадницима јединице „Ватрени коњи“. Овим предметом обухваћено је седам лица.

„Преживјели логораши одазивају се на све судске позиве да свједоче. До сада није било ниједног отказивања“, рекао је Милетић и додао да нису задовољни дужином затворских казни које се изричу оптуженима.

Он је нагласио да су ова суђења веома трауматична за свједоке, посебно када је ријеч о силованим женама јер се тражи стриктно понављање догађаја из 1992. године.

„Веома је тешко за једну жртву да поново пролази кроз све то, али разумијемо суд, који мора да утврди праву истину“, рекао је Милетић.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

 

Везане вијести:

ПРОБОЈ ЗА СПАС ВИШЕ ОД МИЛИОН И ПО СРБА | Јадовно 1941.

Илија Јурић ослобођен оптужбе за злочине у Оџаку | Јадовно …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: