fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Дудаковићев ратни пут у школској библиотеци

Ратна монографија злочиначког Петог корпуса такозване Армије БиХ биће подијељена школским библиотекама у Унско-санском кантону /УСК/ у којем су припадници ове јединице починили неке од најмонструознијих злочина у протеклом рату, пише „Глас Српске“.

Фото: Глас Српске
Фото: Глас Српске

Постоји велики број видео-снимака који свједоче о томе, а посебно је упечатљив онај на којем ратни командант Петог корпуса Атиф Дудаковић наређује да све што је српско буде попаљено, док његови борци заробљене Србе воде везане за аутомобиле.

У акцијама Петог корпуса у општинама Петровац, Бихаћ, Босанска Крупа, Сански Мост и Кључ убијено је 870 српских цивила и 400 војника, а спаљено је више од 30 села.

За вријеме трајања ових акција нестало је више од 800 људи, а на том подручју пронађена је 21 масовна гробница са тијелима Срба.

Делегат српског народа из УСК у Парламенту Федерације БиХ Младен Лонић рекао је за „Глас Српске“ да ратној литератури није мјесто у школама, те да то не треба да форсира ниједан народ у БиХ.

Он је додао да ће на сједници Клуба српских делегата, заказаној за данас, бити разговарано о овом проблему и затражен одговор надлежних институција.

Његов колега у Клубу из Ливањског кантона Миле Марчета каже да ратнохушкачке теме не треба да буду отваране након рата и да поново буду жариште нечега што може довести до нежељеног сценарија.

Он је додао да ће на сједници Клуба српских делегата тражити да буде заузет став да се одустане од ове сулуде идеје, јер у УСК живи много Срба.

Одборник у Скупштини општине Босански Петровац Светко Дукић сматра да неће бити добро ако монографија заврши у школама, истичући да је невјероватно да се то дешава након више од 20 година од рата.

„На сједници Скупштине општине ћу тражити да видим да ли ће се то десити“, навео је Дукић.

Предсједник Општинског одбора СНСД-а у Санском Мосту Драго Праштало каже да ратна литература нема шта да тражи у школама, те да сви треба да се окрену будућности и да не гледају у прошлост.

Аутори спорне монографије, чије је објављивање подржала Влада УСК, наводе да она садржи све што је Пети корпус и народ бихаћког краја преживио од 1992. до 1995. године, те да говори о почетку агресије на БиХ и отпору тамошњег народа.

Савјет Европе и Унеско препоручили су раније да ратне догађаје из недавне прошлости дјеци не треба интерпретирати на начин који шири мржњу и вријеђа осјећања других народа, али су власти у више федералних кантона то занемарили, што је подстакло и органе Српске да у уџбенике уведу догађаје из новије историје.

Упркос томе, министри образовања у Кантону Сарајево, Зеничко-добојском кантону, Тузланском и Унско-санском кантону одлучили су да у школске програме историје за осми разред основне школе уведу садржаје који ће ђацима „помоћи да разумију чињенице о опсади Сарајева, као и о геноциду у Сребреници“.

Директор Педагошког завода Републике Српске Предраг Дамјановић најавио је да ће и ђацима у Српској бити омогућено да се упознају о истим садржајима, али из угла српске историографије.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: