ЗАГРЕБ, 8. МАРТА /СРНА/ – Маргелов институт, невладина организациjа jевреjске националне мањине у Хрватскоj, захтиjева да хрватски Сабор обустави покровитељство над комеморациjом у Блаjбургу, мjесту на коме су 1945. заустављене фашистичко-усташке воjне jединице Павелићеве НДХ у свом повлачењу пред антифашистичким ослободиоцима.
„Наглашавамо да су се међу тим воjницима налазило много усташких ратних злочинаца, чак и стражара jасеновачког логора. Сматрамо да из више разлога не постоjе законске и уставне основе коjим би Сабор Републике Хрватске био покровитељ ове манифестациjе“, наводи се у писму коjе jе Маргелов институт упутио предсjеднику Сабора Борису Шпрему, у коjе jе Срна имала увид.
Маргелов институт истиче да на блаjбуршком пољу не постоjе никакве масовне гробнице, а осим различитих процjена броjа жртава не постоjи службени и верификовани попис жртава нити њихова квалификациjа /цивили, домобрани, усташе/.
„Не постоjи никакав закон коjим се регулише финансирање комеморациjе на Блаjбургу. Устав Републике Хрватске jасно се одриче усташке НДХ, према томе хрватски домобрани и усташе нису никаква хрватска воjска, jер НДХ ниjе била држава хрватског народа. Једина права хрватска воjска била jе Народноослободилачка воjска Хрватске, односно партизани“, наводе у Маргеловом институту.
Оваj институт подсjећа да су Центар „Симон Визентал“ и Јевреjска заjедница Аустриjе тражили од аустриjских власти спречавање одржавања те манифестациjе због усташке симболике на том скупу.
Маргелов институт придружуjе се осталим антифашистичким организациjама и поjединцима у тражењу траjног обустављања подршке овоj манифестациjи, односно финансиjске подршке тзв. почасном блаjбуршком воду.
„Многа мjеста бивших усташких концентрационих логора у Хрватскоj данас су необиљежена, а претходно девастирана од 1991. године наовамо. Та се мjеста страдања, по конвенциjама УН, мораjу заштитити као мjеста концентрационих логора, што jе дужност и овог сабора. Блаjбург ниjе класификован као концентрациони логор и нема такав статус, нити га може имати“, закључуjе Маргелов институт.
Маргелов институт, чиjе jе сjедиште у Загребу, упутио jе писмо и министру правосуђа Хрватске Орсату Миљенићу, у коме наводи да, као организациjа jевреjске националне мањине коjа се бори против антисемитизма и расизма, одбацуjе у потпуности пресуду Прекршаjног суда у Книну и сматра се дубоко оштећеном када се усташка иконографиjа, умотана у сувенире, те службени усташки поздрав „За дом спремни“, према одлуци тог суда, проглашаваjу „старим повиjесним хрватским поздравом“.
„Судиjа Катарина Першен, коjа jе положила заклетву да ће поштовати Устав и законе Хрватске, требало би и да их брани, а не да их крши и омаловажава на овакав начин. Поздрав ‘За дом спремни’ у свом изворном облику, коjи jе и основа полициjске приjаве Полициjске управе Шибенско-книнске Прекршаjном суду у Книну, оригиналан jе усташки поздрав коjим су завршавали текстови расних закона и депортационе листе за концентрационе логоре Павелићеве НДХ“, каже се у писму министру Миљенићу и од њега тражи да предузме кораке с циљем поништавања пресуде книнског суда.
Доводити службени усташки поздрав у конотациjу са „историjским хрватским поздравом или оперским дjелима“, како наводе у Институту, срамотан jе начин релативизациjе усташких злочина коjи су почињени под тим поздравом.
„То jе одраз историjског ревизионизма у друштву коjе jе узело маха и у судским одлукама и тако се извршава ‘црни’ удар државних службеника – оних правосудних – на антифашистичке темеље хрватског Устава“, додаjе се у писму.
Маргелов инститит у писму наводи да и држање миса задушница за поглавника усташке државе и ратног злочинца Анту Павелића сматра кривичним дjелом, коjе су правосудни органи дужни гонити по службеноj дужности.
„Породица сваког покоjника, па и усташког поглавника, има право на приватну вjерску церемониjу у кругу породице, али не и у jавним црквеним обjектима чиме се вриjеђаjу осjећаjи грађана и узнемируjе jавност, будући да се на тим мисама употребљава политичка реторика коjом се негира злочиначка и геноцидна политика Анте Павелића“, наводи се у писму.
Маргелов институт подсjећа да овакве „вjерске“ манифестациjе нису могуће у Њемачкоj за Адолфа Хитлера, па томе нема мjеста ни у Хрватскоj, коjа jе, како се наводи, дио антифашистичке Европе.
Оваj институт упутио jе писмо и хрватском министру унутрашњих послова Ранку Остоjићу у коме захтиjева да предузме оштре кораке с циљем уклањања више застава и грбова усташке НДХ на саобраћаjним раскршћима у Загребу.
„Сматрамо да дериватима фашистичких усташких застава и грбова нема мjеста у модерноj Републици Хрватскоj, као земљи кандидату за улазак у Европску униjу“, каже се у писму.
Везане виjести: margelovinstitut.blog