fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДОШЛИ АМБАСАДОРИ, АЛИ НЕ И ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАРИ

Спомен парк Дотршчина код Загреба

Спомен парк Дотршчина код Загреба

У Спомен парку Дотршчина одржан jе помен на неколико хиљада жртва усташког режима – церемониjи су присуствовали амбасадори у Загребу, али не и представници политичког живота Хрватске.

Како наводи Удружење „Документа – центар за суочавање са прошлошћу“, на Дотршчини су за вриjеме нацистичке окупациjе од 1941. до 1945. усташе убиле на хиљаде лица.

На том мjесту jе 1960-их уређиван спомен-парк у коме jе пет монументалних споменика – радови истакнутих умjетника: Воjина Бакића, Бранка Ружића, Стевана Лукетића и Косте Ангелиjа Радованиjа.

На комеморациjи jе говорио Јураj Хржењак, коjи се своjевремено биjегом спасио од погубљења.

Он jе истакао да усташе нису бирале и да су, након протjеривања и интернациjа Срба, Јевреjа и Рома из Загреба, убиjали Хрвате коjи су се противили злочинима коjе jе чинио Павелићев режим.

„Људи коjи су ту погубљени већином нису били активни чланови Комунистичке партиjе…Били су то обични људи коjи су мислили да имаjу право рећи да желе слободу. Били су то људи коjи су мислили да имаjу право рећи да ниjе у реду да се хапсе честити Срби, њихови сусjеди“ – рекао jе Хржењак.

Портали преносе да су скупу, осим организатора, српских, jеверjских и антифашистичких удружења, присуствовали и амбасадори из Норвешке, Шваjцарске, Италиjе и Словачке, уз колеге из амбасада Србиjе, Њемачке, САД, Канаде, Белгиjе и Аустриjе.

На скупу нису примjећени хрватски политичари нити представници власти или опозициjе.

Након комеморациjе за амбасадоре jе организована шетњу по Спомен-парку Дотршчина уз вођство историчара Марка Смоквине.

„Документа“ наводе да Виртуелни музеj Дотршчина пружа основне информациjе о мjесту и збивањима у Другом свjетском рату, а да, осим виртуелно, дjелуjе у „умjетничким интервенциjама у спомен-парку“.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

О хрватским уџбеницима историjе – Jadovno 1941.

Пеjзажи обиљежени траумом – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: