fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Dok Crnogorci slave uz „Dom spremni“, Srbi obnavljaju groblja tenkovima sravnjena u „Oluji“

U Donjem livanjskom polju u Federaciji Bosne i Hercegovine Srbi se udružili da obnove groblja porušena u akciji „Oluja“, pišu „Novosti“.

Tenkovima sravljeno groblje u "Oluji", foto: Novosti
Tenkovima sravljeno groblje u „Oluji“, foto: Novosti

Hrvatska vojska pokazala svu bestijalnost kada je tenkovima sravnila sa zemljom spomenike u selu Bastasi. Više od dvadeset godina trebalo je pravoslavnim Srbima iz Donjeg livanjskog polja u Federaciji Bosne i Hercegovine da počnu da obnavljaju groblja porušena i oskrnavljena u operaciji „Oluja“.

To su ovog ljeta uradili mještani sela Nuglašica i Bastasi u opštini Bosansko Grahovo. Ujedinili su se u časnoj namjeri da urede mjesta na kojima im počivaju preci.

Naše groblje bilo je devastirano. Iako smo raštrkani po bijelom svetu, odlučili smo da je došao red da obnovimo groblje, da bi nam preci opet počivali u miru, ali i da pošaljemo poruku i vojniku i putniku namerniku da su groblja, ma čija bila, svetinja i da ih i u ratu treba poštovati – kaže Nenad Kovljenić, koji se posle 28 godina provedenih u Švajcarskoj vratio da živi u rodnoj Nuglašici.

Ograđivanje i uređenje groblja koštalo je mještane i njihove porodice oko 11.500 evra.

Novac je počeo da pristiže sa svih strana, iz Australije, Amerike, Švajcarske, Austrije, Srbije… Sakupili smo i više nego što je bilo potrebno, a donacije još pristižu, pa planiramo još radova – kaže Kovljenić, koji podstiče komšije i zemljake da obnavljaju porušene kuće, iako su u njegovom zaseoku sada samo četiri domaćinstva.

Mnogo teži zadatak imale su njihove komšije iz sela Bastasi, čije je groblje za vreme operacije „Oluja“ tenkovima porušila hrvatska vojska.

Skoro da nije bilo nadgrobnog spomenika koji nije bio polomljen. Kako je ranije pisao novinar Radovan Jović, nekadašnji dopisnik „Novosti“ iz Livna, to pravoslavno groblje jedino je u Donjem livanjskom polju tenkom porušeno do te mjere da može da služi kao primer bestijalanosti jedne vojske.

Kada su se, nekoliko godina posle „Oluje“, stvorili uslovi da Bastašani mogu da posjete svoje selo, mnogi su svjedočili da su više suza prolili nad oskrnavljenim grobovima roditelja i dece, nego nad do temelja porušenim i zapaljenim kućama.

A onda su prije tri godine Milan Šegrt i Mišo Cvijan, sada stanovnici Banjaluke, predložili zemljacima obnovu porušenog groblja. Tako je počela prva zajednička posleratna akcija Bastašana, koja je uspješno završena.

Foto: Novosti
Foto: Novosti

Svako domaćinstvo doniralo je po 210 evra. Iako su mnogi već tada bili podigli nove nadgrobne spomenike za svoje pretke, svi naši zemljaci i komšije rado su prihvatili predlog – kažu Šegrt i Cvijan.

Spomenikom pobijedili tugu

Bastašani su obnavljajući svoje groblje pobijedili svoj tugu, poniženost i bijes prema onima koji su ga uništili.

Jer, samo nekoliko stotina metara od pravoslavnog groblja, u selu se nalazi nadgrobna ploča dvojici hrvatskih vojnika, koju su tu, pored srpskih kuća, podigle njihove porodice.

Na nadgrobnim pločama Ivici Livaji i Željku Saksu jasno je naznačeno da su bili pripadnici HVO. I pored toga, niko od Bastašana nikada nije naružio taj spomenik.

Izvor: Novosti

Vezane vijesti:

Živjela „Oluja“, bravo Srbijo!

PISMO CRNOGORSKOM OFICIRU PRISUTNOM NA PROSLAVI “ OLUJE „

Oluja će trajati dok sudbina nestalih ne bude poznata

 

 

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: