БЕОГРАД, 15. ЈУНА /СРНА/ – Горан Петрониjевић, члан Правног тима Радована Караџића, оциjенио jе да ће пресуда Суда БиХ у случаjу „Кос“ и одбацивање квалификациjе геноцида оптуженима за Сребреницу утицати на све, jер jедна правна квалификациjа у судскоj пракси за собом повлачи и друге.Он jе у изjави за Срну рекао да, уколико се покаже да jе квалификациjа „злочин против човjечности“ резултат правне оцjене догађаjа, то jе веома добро не само за суђење Караџићу већ и генералу Ратку Младић, као и за Републику Српску.
„У случаjу да jе то правна оцена чињеничног стања и квалификациjа до коjе jе суд дошао оценом читавог догађаjа да се ради о ратном злочину, а не о геноциду, онда jе то jако добро“, оциjенио jе Петрониjевић.
Он сматра да пресуда може да има и другу позадину, а то jе да се до ње дошло понудом Тужилаштва оптуженом да му се смањи квалификациjа, односно одбаци геноцид, а остане ратни злочин.Он jе додао да jе, можда, његовим признањем фиктивног броjа жртава догађаjа, таква цифра уписана као доказана и узета као утврђена чињеница.
„Онда само сабираjу те броjеве. Читава Сребреница и та прича о више од 7.000 стрељаних људи тако jе створена“, истакао jе Петрониjевић.
Он jе додао да ни у jедном поступку до сада ниjе доказано колико jе тачно људи тамо страдало и на коjи начин, да ли jе то била ликвидациjа ратних заробљеника, или су у питању борбена деjства или погибиjа у пробоjима.
„Мора да се дође до истине у jедном од поступака и ми смо убеђени да ћемо отворити питање колико jе људи страдало по имену и матичном броjу“, рекао jе Петрониjевић.
Према његовим риjечима, правилна квалификациjа догађаjа у Сребреници jе „злочин против ратних заробљеника“ jер, како каже, тамо ниjе било цивила, а наводи „мушкарци и дечаци“ су дискутабилни с обзиром да jе свима познато да су младићи од 16 или 17 година били у воjним формациjама.
Судско виjеће Суда БиХ оциjенило jе да Тужилаштво БиХ ниjе доказало да су Франц Кос, Станко Коjић, Властимир Голиjан и Зоран Гороња имали геноцидну намjеру, већ их jе осудило за злочин против човjечности на подручjу Сребренице у jулу 1995. године.
Правну квалификациjу геноцид, коjу jе Тужилаштво БиХ на терет ставило Косу, Коjићу, Голиjану и Гороњи, судско виjеће ниjе прихватило, jер jе оциjенило да тужилаштво ниjе доказало да су они имали геноцидну намjеру.