fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДО КРАЈА ГОДИНЕ БАЗА ПОДАТАКА О СРПСКИМ ЖРТВАМА

Milorad_Kojic-6f126cbaБАЊАЛУКА, 31. ЈАНУАРА – Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Коjић изjавио jе да су до сада у електронску базу унесени подаци за 20.424 српске жртве из протеклог рата са више од 50.000 докумената, а база података требало би да буде утврђена до краjа године.

Он jе нагласио да jе за сваку жртву отворен картон у писаном и електронском облику, додаjући да ће се након завршетка уношења података добити до сада наjпотпуниjа слика о броjу страдалих српских цивила и припадника Воjске
Републике Српске.

„Биће омогућен приступ информациjама и документима коjе се односе на жртве, а манипулациjе ће бити онемогућене“, рекао jе Коjић за „Глас Српске“.

Он jе нагласио да jе према мjесту страдања утврђено да jе на подручjу шест општина сребреничке региjе убиjено 2.370 лица српске националности, од чега jе 180 жена и 30 дjеце, а да jе, узимаjући у обзир остале параметре, на подрињском подручjу страдало више од 3.500 Срба.

„Нажалост злочини у Подрињу су злочини без казне, као што jе случаj и за друге броjне злочине у коjима су Срби били жртве. Насер Орић и његови сарадници слободно шетаjу по БиХ, чак су и на функциjама. Очигледан jе утицаj бошњачке политике на Тужилаштво БиХ“, истакао jе Коjић.

Према његовим риjечима, у Институту за нестала лица БиХ влада анархиjа и таj Институту приватизовали бошњачки представници, као и да су прошли сви рокови за успостављање Централне евиденциjе несталих, а извjештаjе о раду тог Института надлежни органи jош нису усвоjили.

Коjић jе нагласио да су Тужилаштво БиХ и бошњачка компонента у Институту за нестала лица проjектовали систем по коjем су институциjе Српске – Министарство унутрашњих послова, оваj центар и Завод за судску медицину, искључени из процеса ексхумациjа, обдукциjа и идентификациjа.

Он jе рекао да jе након разговора са новоизабраним предсjедником Високог судског и тужилачког савjета /ВСТС/ БиХ Миланом Тегелтиjом и представницима Тужилаштва БиХ договорено да, када се претпоставља да jе риjеч о посмртним остацима Срба, тиjела одвозе у намjенски изграђене костурнице у Српскоj, а да у ексхумациjама, идентификациjама и обдукциjама учествуjу представници Српске.

Коjић jе нагласио да jе тиме, на неким начин, враћен дио надлежности у процесу тражења несталих лица

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

КОЈИЋ: НАРЕДБА ХВО-а О СЕКСУАЛНОМ  – Jadovno 1941.

КОЈИЋ: 800 ДОСИЈЕА О СРПКИЊАМА  – Jadovno 1941.

Коjић: Попис српских жртва рата – Jadovno 1941.

УБРЗАВАЊЕ ПРОЦЕСА ТРАЖЕЊА НЕСТАЛИХ – Jadovno 1941.

САРАЈЕВО – ВЕЛИКА ГРОБНИЦА СРБА – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: