fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДНК ЋЕ ПОКАЗАТИ ИСТИНУ

goran_petronijevic.jpg

БЕОГРАД, 10. АПРИЛА /СРНА/ – Један од бранилаца Радована Караџића београдски адвокат Горан Петрониjевић сматра да jе дошло вриjеме да се разоткриjе манипулациjа Сребреницом и истиче да ће одбрана инстистирати да српски генетичари и форензичари провjере наjмање 300 узорака жртава, за коjе се тврди да су из Сребренице.

Он jе рекао Срни да jе Караџићевоj одбрани одавно познат стенограм о сjедници предсjедништва тадашње БиХ, на коjоj су Алиjа Изетбеговић и генерал Расим Делић говорили о броjу Сребреничана и бошњачких жртава за унутрашњу и за спољну употребу.

Према његовим риjечима, Хашки суд jе усвоjио захтjев Караџићеве одбране да српски форензичари и генетичари могу по свом избору да прегледаjу 300 узорака сребреничких жртава и утврде истину.

Он jе подсjетио да хашко тужилаштво jош ниjе поступило по налогу суда да од агенциjе коjа jе за рачун тужилаштва радила та ДНК истраживања затражи електроферограме оних ДНК анализа коjе сматраjу потврђеним.

„Они тврде да их има око 3 000, а ми тврдимо да их имаjу свега неколико стотина, чак и да тих неколико стотина ниjе урађено како треба. Суд jе наложио тужилаштву да нашим генетичарима да на увид 300 електроферограма, коjе наши генетичари одаберу. Ако се потврди да jе у тих 300 део – фалш, да их нема, да су фингирани, онда ћемо тражити свих 3 000. Наравно, немаjу их“, рекао jе Петрониjевић.

Петрониjевић наводи да jе циjела прича о броjу страдалих Бошњака у Сребреници настала због манипулациjе броjкама, jер бошњачки званичници на том састанку (Предсjедништва БиХ) сами кажу да су због УНПРОФОР-а и хуманитарне помоћи фингирали броj становника.

Он jе навео да у Сребреници никад ниjе било 42 000 људи, а по посљедњим подацима коjе има Караџићева одбрана било их jе око 34 000.

Они, додао jе Петрониjевић, на том састанку помињу 35 000 до 36 200, али све то jе далеко од 42 000, а ту разлику бошњачки званичници помињу као – нестале људе.

Петрониjевић истиче да никада нико ниjе преброjао нити дао имена и матичне броjеве тих несталих и жртава, а да се не говори о потврђеним ДНК анализама оних што су пронађени.

„Све jе то на нивоу математичке претпоставке и политичко-медиjске манипулациjе и далеко jе од истине. А истина ће се показати. Ниjе човек ствар, `коцка наполитанке`, он има име, презиме и матични броj“, рекао jе Петрониjевић Срни.

Он jе навео да jе „командант Сребренице“ Насер Орић хуманитарну помоћ – добиjену на основу увећаног броjа Сребреничана – препордавао на пиjаци и да jе од Сребренице направио наjвећи логор за муслимански народ, не дозвољаваjући им да изађу из тог града, како би им служили као живи штит и приказивали Сребреницу као демилитаризовану зону.

„У ствари, одатле су 1992. и 1993. године направили масакр у више од 92 српска околна села, где jе више од 3 000 Срба убиjено, од чега више од 60 одсто цивила. То значи да jе више Срба страдало него што jе муслимана страдало у борбама и у извршеним егзекуциjама“, навео jе Петрониjевић.

Он истиче да jе наjвећа манипулациjа око броjки рађена математички, а по претпоставкама бошњачких званичника недостаjе хиљаду воjника, што су, како каже Петрониjевић, људи коjи су изгинули у борбама и они над коjима jе извршена егзекуциjа.

„Сигурно jе постоjала егзекуциjа, али jе проблем у коjоj мери, jер ми тврдимо да jе то десетоструко мање него што они тврде“, рекао jе Петрониjевић Срни.

Петрониjевић не вjеруjе да ће одбрана почети да излаже приjе jесени и подсjећа даjе дат судски налог тужилаштву да коначно одбрана Караџића и Ратка Младића достави имена, презимена, матичне броjеве и годину страдања сваког за коjег тврде да jе убиjен у Сребреници.

Приредила: Весна ШУРБАТ

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: