BANjALUKA, 8. MAJA /SRNA/ – Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da srpski narod nosi sjećanje na ogromnu žrtvu podnesenu u borbi za pravedenije društvo, ali prije svega u borbi protiv fašizma. Đokić je rekao da je period od 1991. do 1995. godine na prostrima bivše Jugoslavije bio vrijeme u kojem su se nastojali potisnuti motivi i sjećanje na antifašističku borbu, ali da Republika Srpska ima hrabrosti da 9. maj slavi kao republički praznik.
„Ovaj skup je od velikog značaja, jer se kolektivno sjećanje može čuvati prenošenjem iz generacije u generaciju, a to se može najbolje učiniti uz pomoć akademske zajednice“, poručio je Đokić na naučnoj tribini, koja je na Fakultetu političkih nauka /FPN/ Univerziteta u Banjaluci održana povodom Dana pobjede nad fašizmom.
Istoričar Nikola Popović rekao je da je Drugi svjetski rat, kao i Prvi, bio borba za dominaciju i ukazao da takvih nastojanja ima i danas.
„To pokazuju i današnji događaji u Ukrajini. S tim u vezi, jedan od osnovnih ciljeva je utisnuti u kolektivnu svijest mladih ljudi značaj antifašizma, kao i doprinos srpskog naroda toj borbi“, rekao je Popović, koji je i dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti.
Predsjednik Unije studenata Republike Srpske Predrag Govedarica rekao je da je cilj obilježavanja Dana pobjede da se studentima ukaže na značaj oslobođenja čovječanstva od fašističkog režima.
„Dan pobjede nad fašizmom ujedno je i dan pobjede znanja, ali i nastavak razvoja obrazovnog sustema, studentskih prava i sloboda“, rekao je Govedarica.
On je prenio želju Unije studenata da se prigodnim programom na ovaj dan skrene pažnja na značaj borbe protiv fašizma, kao i da se kod studenata razvijaju vrijednosti poštovanja i njegovanja antifašističke tradicije.
Govedarica je najavio da će delagacija Unije studenata sutra položiti vijence na značajna spomen-obilježja iz Drugog svjetskog rata, od Trebinja, Sutjeske, do Banjaluke i Kozare.
Na tribini je učestvovao i šef Predstavništva Republike Srpske u Izraelu
Arie Livne, direktor Balkanološkog instituta SANU Dušan Bataković, te profesor banjalučkog univerziteta Goran Latinović.
Tribini su prisustvovali brojni studenti i profesori banjalučkog univerziteta, predstavnici kulturnog i javnog života, te predstavnici Ministarstva porodice, omladine i sporta.