ЗАГРЕБ – Италијански дневник Пиколо пише да међу страним дипломатама у Хрватској влада „нелагодност и забринутост” због одлучности за наставком националистичке струје, као и одлуком да министар културе Златко Хасанбеговић остане на тој позицији.
„Клима која влада међу европским дипломатима у Загребу није тако опуштена као пре. Будући да је нови министар културе, контроверзни историчар Златко Хасанбеговић, преузео дужност пре неколико месеци, ревизионистичке изјаве теку у бујицама”, пише Пиколо.
Промене на државној телевизији, а сада и сукоб око комеморације у Јасеновцу, изазвали су реакције европских дипломата у Загребу, истиче овај италијански дневник и додаје да су реакције различите, али и да је сасвим јасно да се они генерално ограђују од министра културе и његовог понашања.
Пиколо даље подсећа да су се прошле седмице у Загребу састале дипломате Аустрије, Немачке, Велике Британије, Холандије, Норвешке и САД-а након чега су на твитеру послали поруку, што је, како наводе, засметало председници Колинди Грабар Китровић која им је одговорила:
„Страни амбасадори се не могу и не смеју мешати у унутрашње ствари државе у којој се налазе”, рекла је Грабар Китаровић.
Аустријски амбасадор Андреас Виденхоф јој је, међутим, одговорио такође путем твитера:
„Уверен сам да Колинда Грабар Китаровић дели нашу преданост промовисању медијских слобода широм света. То је једна од наших суштинских вредности”.
Италијански дневник подсећа и да је аустријски амбасадор био с дипломатима који су отишли у Јасеновац прошле суботе, на комеморацију у организацијји Јеврејске заједнице.
„Државна комеморација је 22. априла. Неодласком на комеморацију коју организује државни врх већ слањем својих представника на ову Јеврејске заједнице Израел, Канада, САД, Француска и Немачка су исказале незадовољство због климе подстицања ревитализације усташтва у Хрватској”, пише Пиколо, преноси Танјуг.
Лист поново цитира амбасадора Виденхофа који је такође поручио:
„У овој фази, ни једна земља ЕУ, према мојим сазнањима, није јавно изразила свој став у вези Хасанбеговића. Тешко је замислити да ће те земље моћи нормално да сарађују с Министарством културе, ако би таква особа остала на челу. Но, ми ћемо наставити сарадњу с цивилним друштвом и различитим актерима из света културе”.
Пиколо подсећа и на петицију против Хасанбеговића, коју је потписало 5.000 културњака.
„Њихови захтеви нису испуњени, Хасанбеговић је још увек министар”, констатује италијански дневник.
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
„Хрватска приказана као мочвара најцрњег фашизма“
Хрватску тресе усташка хистерија
Хасанбеговић:Нисмо ми наследници ни Југославије, ни НДХ