arrow up

Подијелите вијест:

Десничари протестовали испред седишта Српског народног већа у Загребу

Неколико десетина припадника десничарске Аутохтоне-Хрватске странке права (А-ХСП) протествовало је због могућности да буде забрањен усташки поздрав “За дом спремни” испред седишта Српског народног већа

Фото: Тањуг
Фото: Тањуг

Неколико десетина припадника десничарске Аутохтоне-Хрватске странке права (А-ХСП) данас је због могућности да буде забрањен усташки поздрав “За дом спремни” протестовало у центру Загреба, испред седишта Српског народног већа (СНВ), али и водећих странака у Хрватској

Скуп су обезбеђивале јаке полицијске снаге. Окупљени су узвикивали спорни поздрав, а неки су носили натписе са спорним потписима, као и заставе с првим белим пољем у шаховници Хрватске, каква је она била у време нацистичке Независне Државе Хрватске у Другом светском рату.

Полиција је испред седишта опозиционе Социјалдемократске партије (СДП) привела неколико особа због вређања полиције, али и председника А-ХСП-а Дражена Келеминца који је узвикивао усташки поздрав.

Келеминец је у свом говору упутио је низ увредљивих порука на рачун посланика Самосталне демократске српске странке и председника СНВ Милорада Пуповца, кога је оптужио за антихрватску политику и криминал.

Он је рекао да је “проблем и хрватска власт која води исту политику”.

“Нећемо допустити онима који су били против Хрватске да нам сада забрањују поздрав с којим смо бранили свој дом и своју домовину, а намећу четничке плоче по Хрватској и комунистичке југославенске петокраке звезде”, навели су организатори у позиву на протест.

После окупљања у Гајовој улици, где је седиште СНВ, окупљени су отишли и до централа владајуће Хрватске демократске заједнице и опозиционе Социјалдемократске партије.

Повод за окупљање присталица те ванпарламентарне странке био је недавни закључак саборског одбора о уклањању спомен-плоче за погинуле припаднике Хрватских одбрамбених снага (ХОС) у рату 90-тих у Јасеновцу, недалеко од усташког логора из Другог светског рата, на којој је натпис “За дом спремни”.

(Бета)

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Хрватска из Јасеновца уклања натпис „За дом спремни“?

Саборски одбор расправља о усташком поздраву у Jасеновцу

Пленковић: Натпис „За дом спремни“ – деликатно питање

Јулија Кош: Зашто ћутите о срамоти у Јасеновцу?

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Резиме

Без обзира на евентуална реаговања на ову књигу, аутор констатује једну трагичну чи­ње­ницу

Василије Каран

Бања Лука Казује: Корачао сам у колони која је водила у Јасе­но­вац. Колона

Бранко Граонић

Рођен 23. новембра 1939. године у селу Велика Жуљевица, Босански Нови Казује: Рођен

Даница Праштало

Рођена 14. марта 1933. године у селу Агинци, Босанска Дубица Свједочи: Давне 1933.

Милош Ћирић

Рођен 9. априла 1937. године у Горњим Подградцима, Босанска Градишка Пише: Моја сјећања

Ђуро Саватић

Рођен 6. маја 1927. године, Старчевица, Бањалука Казује: Отац Тодор, рођен 1902. године.

Томо Лучић

Рођен 1. марта 1931. године у селу Бистрица, општина Жепче Казује: Моји родитељи

Зорка Делић-Скиба

Рођена 1937. године у селу Крухарима, општина Сански Мост Свједочи: Рођена сам 27.

Гојко Ловрић

Рођен 1934. године у селу Клековци, Босанска Дубица, професор Свједочи: Ову истиниту и

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​