Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић демантовао jе наводе загребачког новинара Домагоjа Маргетића да се по наредби предсjедника Републике Српске Милорада Додика скрива и држи у ладицама документациjа за почињени ратни злочин хрватске воjске над Србима на подручjу Мркоњић Града.
„Негирам да Додик има било каквог утицаjа на рад овог центра, односно МУП-а Републике Српске, када jе риjеч о документовању ратних злочина, осим што подржава наш рад“, рекао jе Велимировић данас новинарима.
Маргетић jе у емисиjи РТС-а „Да можда не“ изнио тврдњу да jе Додик наредио да се предмет „Мркоњић Град“ скрива и не процесуира ради његових /Додикових/одређених политичких калкулациjа са одређеним круговима у Хрватскоj, приказуjући том приликом наводи документ, коjег jе, како jе рекао, „добио у институциjама Српске“.
Велимировић jе истакао да jе таj наводни документ, у ствари, фотокопиjа одређених страница из публикациjе о окупациjи општине Мркоњић Град, и ратним злочинима почињеним над Србима у љето и jесен 1995. године, а коjа jе обjављена 2009. године и коjа jе свима доступна.
Према његовим риjечима, постоjе и прилози – 5.500 страница докумената коjи су у вези са том публикациjом, а таj материjал подиjељен jе свим жртвама у општини Мркоњић Град, те достављен Тужилаштву БиХ као додатни материjал, као и Државном тужилаштву Хрватске и Специjалном тужилаштву за ратне злочине Србиjе.
Велимировић jе подсjетио да су припадници регуларне Хрватске воjске, ХВО-а и тзв. Армиjе БиХ у љето и jесен 1995. године на подручjу западнокраjишких општина починили броjне злочине и да jош нема процесуирања одговорних.
„Нема неког посебног разлога, осим разлога коjих он /Маргетић/ има према предсjеднику Српске да говори неистину, jер све оно што смо ми радили jавно jе обjављено и достављено Тужилаштву БиХ и ништа се не скрива у ладицама“, нагласио jе Велимировић.
Он jе додао да неки од података или извjештаjа до коjих се дође у овом процесу не могу jош бити jавно обjављени пошто су предмет истражних радњи.
Велимировић jе нагласио да jе jедина адреса блокаде или избjегавања процесуирања злочина у том случаjу Тужилаштво БиХ, а никако Републички центар или неке друге институциjе Српске, а, како jе истакао, наjмање Додик.
Начелник Одjелења за истраге ратних злочина, екстремизма и тероризма бањалучког ЦЈБ Јовица Рогуљић рекао jе да су од 2005. до половине новембра ове године Тужилаштву БиХ поднесена 23 извjештаjа због почињених кривичних дjела против човjечности и међународног хуманитарног права, коjи су почињени на штету српског цивилног становништва, припадника полициjе и воjске Српске, те уништавања обjеката и имовине на подручjу западнокраjишких општина, а чиjи су извршиоци припадници ХВ, ХВО-а и тзв. Армиjе БиХ.
Рогуљић jе навео и да jе, када jе риjеч о општини Мркоњић Град, 27. октобра 2006. године поднесен извjештаj против Анте Готовине и других лица због почињених кривичних дjела злочина против човjечности, ратног злочина против цивилног становништва, повреда закона и обичаjа рата на штету 364 убиjена лица српске националности.
Он jе прецизирао да jе од тога броjа 137 цивилних лица, а да су злочин извршили припадници регуларне воjске Хрватске и ХВО-а, у оквиру акциjа „Маестрал“ и „Јужни потез“ на ширем подручjу општине Мркоњић Град.
Рогуљић jе нагласио да су сви ти веома обимни извjештаjи директно однесени у Тужилаштво БиХ, искључивши сваку могућност да jе Маргетић могао доћи у посjед тих извjештаjа и доказног материjала.