Izvršene promene su u duhu otklona od navijačke i pristrasne istorije kojom je bila obeležena prvobitna verzija ovog udžbenika.
Udžbenik istorije za 8. razred izdavačke kuće Klet (ovde) doživeo je ključne i suštinske promene u odeljku posvećenom građanskom ratu na prostoru Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata. Izvršene promene su u duhu otklona od navijačke i pristrasne istorije kojom je bila obeležena prvobitna verzija ovog udžbenika.
Na str. 116. umesto teksta u kojem su četnici tokom bitke na Neretvi predstavljeni kao saveznici i saradnici Nemaca i ustaša sa kojima zajedno dejstvuju, sada stoji mnogo uravnoteženije tumačenje.
Dakle, sada je jasno rečeno da su nemačke snage preduzele mere za uništenje svih snaga otpora, uključujući i četnike koje su smatrali snagama srpstva i britanskim štićenicima.
Na str. 122. izbrisana je slika koju navodimo iz prvobitnog izdanja prema kojoj su četnici svrstani u kvislinške pokrete zajedno sa ustašama, domobranima…
Na str. 123. izbačena je dole navedena slika iz prvobitnog izdanja u kojoj „meštani sela Vranić u Beogradskom procesu 1946. godine pokazuju kolevku u kojoj su četnici ubili četvoromesečno dete“.
Valja napomenuti da je u tekst ovaj put ubačen i opis tzv. „levih skretanja“ (tekst nije postojao u prvobitnoj verziji i značajno doprinosi objektivnijem sagledavanju događaja).
Takođe, ubačen je i opis Svetosavskog kongresa u selu Ba (u prvobitnoj verziji, koja je u štampanom obliku prosleđena nastavnicima u osnovnim školama, postojao je samo izveštaj o zasedanju AVNOJ-a).
Sve u svemu, udžbenik sada pruža učenicima neuporedivo veće mogućnosti za nepristrasno tumačenje teških i tragičnih događaja iz naše skorašnje istorije.
Izvor: STANjE STVARI