Извршене промене су у духу отклона од навијачке и пристрасне историје којом је била обележена првобитна верзија овог уџбеника.
Уџбеник историје за 8. разред издавачке куће Клет (овде) доживео је кључне и суштинске промене у одељку посвећеном грађанском рату на простору Југославије током Другог светског рата. Извршене промене су у духу отклона од навијачке и пристрасне историје којом је била обележена првобитна верзија овог уџбеника.
На стр. 116. уместо текста у којем су четници током битке на Неретви представљени као савезници и сарадници Немаца и усташа са којима заједно дејствују, сада стоји много уравнотеженије тумачење.
Дакле, сада је јасно речено да су немачке снаге предузеле мере за уништење свих снага отпора, укључујући и четнике које су сматрали снагама српства и британским штићеницима.
На стр. 122. избрисана је слика коју наводимо из првобитног издања према којој су четници сврстани у квислиншке покрете заједно са усташама, домобранима…
На стр. 123. избачена је доле наведена слика из првобитног издања у којој „мештани села Вранић у Београдском процесу 1946. године показују колевку у којој су четници убили четворомесечно дете“.
Ваља напоменути да је у текст овај пут убачен и опис тзв. „левих скретања“ (текст није постојао у првобитној верзији и значајно доприноси објективнијем сагледавању догађаја).
Такође, убачен је и опис Светосавског конгреса у селу Ба (у првобитној верзији, која је у штампаном облику прослеђена наставницима у основним школама, постојао је само извештај о заседању АВНОЈ-а).
Све у свему, уџбеник сада пружа ученицима неупоредиво веће могућности за непристрасно тумачење тешких и трагичних догађаја из наше скорашње историје.
Извор: СТАЊЕ СТВАРИ