fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас у Београду парастос за Србе убијене у Медачком Џепу

У Цркви Светог Марка у Београду данас ће бити служен парастос за 88 Срба убијених у агресији хрватске војске извршене прије 24 године на Медачки џеп код Госпића, зону која је била под заштитом УН.

Београд- У цркви Светог Марка служен парастос убијеним Србима Фото: СРНА
Београд- У цркви Светог Марка служен
парастос убијеним Србима
Фото: СРНА

Парастос ће бити служен у 11.00 часова у организацији Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза“, а представници породица жртава потом ће у Ташмајданском парку положити цвијеће код споменика српским жртвама.

У нападу на Медачки џеп убијено је 88 Срба, од којих 46 војника, 36 цивила и шест полицајаца, углавном након заробљавања, а за овај злочин нико није осуђен.

Међу убијенима било је 26 особа старијих од 60 година и 17 жена, саопштено је из овог удружења.

Генерал Унпрофора Жан Кот изјавио је након обиласка терена да није нашао знакова живота, ни људи ни животиња, у неколико села кроз која је прошао и да је разарање било „потпуно, систематско и намјерно“.

Акција „Медачки џеп“ позната као „Крвави септембар у Лици“ била је трећи напад Хрватске на снаге Републике Српске Крајине од када је то подручје стављено под заштиту Унпрофора.

Напад је почео 9. септембра 1993. године, изненадним упадом хрватских војника у српска села Дивосело, Читлук и Почитељ.

Хрватска страна није испоштовала споразум склопљен уз посредовање међународне заједнице да се до 15. септембра повуче са окупираних територија на линију раздвајања, а контролу Медачког џепа препусти Унпрофору.

Tрагедија Медачког џепа одвијала се пред очима канадских војника из састава Унпрофора који нису могли да остану пасивни посматрачи злочина, већ су се упустили у окршај са хрватским снагама, које су 17. септембра морале да се повуку.

Хрватске снаге су, приликом повлачења, прво опљачкале, а онда и уништиле српска села Читлук, Почитељ и Дивосело, као и околне засеоке по систему „спржена земља“.

Хрватска војска је по завршетку акције српској страни предала тијела 52 жртве.

Припадници Унпрофора су из директне борбе извукли још 18 лешева, од којих је већина била масакрирана и запаљена.

Tек 2000. је пронађено још 11 лешева скривених у септичкој јами у српском дијелу Госпића, од којих је шест идентификовано ДНК методом.

Tужилаштво Хашког трибунала је, на основу истраге коју је водило до 2004. године, подигло оптужнице по командној одговорности против начелника Генералштаба Хрватске војске генерала Јанка Бобетка, команданта војног подручја Госпић генерала Рахима Адемија и команданта Девете гардијске бригаде генерала Мирка Норца. Међутим, за овај злочин нико није осуђен.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Чувeнa срaмoтa

Навршава се 24. године од масакра у Медачком џепу

Чедомир Антић: Дужни смо да памтимо Српску Крајину

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: