fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежавање 25 година од заточеништва у Оџачким логорима

Служењем парастоса и полагањем цвијећа у Вукосављу и мјесту Нови Град у Оџаку, обиљежава се 25 година откако су припадници ХВО-а затворили у оџачке логоре 864 мушкарца, 326 жена и 104-и дјетета. Сјећање на дан када су Срби са подручја општине Оџак заточени у логоре у основну школу и фабрику „Стролит“ у том граду организује Удружење логораша „Оџак ’92“.

Страдање Срба у оџачким логорима (архива) Фото: nezavisne novine
Страдање Срба у оџачким логорима
(архива) Фото: nezavisne novine

Срби са подручја општине Оџак одведени су 8. маја 1992. године у логоре у том граду. До јула исте године у оџачким логорима било је затворено 1.294 Срба. Над њима су примијењене 132 методе мучења.

У том периоду силовано је 60 Српкиња, најстарија је имала 60 година, а најмлађа је била десетогодишња дјевојчица. Тортуре којима су подвргнути нису преживјела 42 логораша.

Логори у Оџаку били су под контролом 102. Оџачке бригаде ХВО-а.

Након што је територију општине Оџак ослобила Војска Републике Српске у операцији „Коридор жовота“ 15. јула 1992. године, српски логораши су премјештени у друге казамате. Били су заточени у укупно 16 логора – 11 у БиХ и пет у Хрватској, међу којима су „Лора“, затвор у Пули, Керестинец код Загреба.

Посљедњи логораш са подручја оџачке општине размијењен је 26. маја 1993. године у Љубушком.

Предсједник Удружења логораша „Оџак ’92“ Милан Милетић рекао је раније Срни да српски логораши са овог подручја сматрају да злочине почињене над српским народом у Посавини домаће правосуђе третира као мање вриједне.

Он је навео да је до сада процесуиран мањи број извршилаца, а да нико од чланова Кризног штаба Оџак, који су одговорни за затварање Срба, није ухапшен нити осуђен.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Српски логораши: Злочине у Посавини правосуђе третира као …

Рајилић: У Посавини било заточено више од 360 Српкиња …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: