fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас 13 година од убиства српских дјечака на ријеци Бистрици

У Цркви Пресвете Богородице и на гробљу у Гораждевцу код Пећи данас ће бити служен помен Ивану Јововићу /19/ и Пантелији Дакићу /12/, који су убијени прије 13 година када су на њих, док су се са још педесетак српске дјеце купали на ријеци Бистрици, из аутоматског оружја пуцале непознате особе.

Гораждевац - Одата почаст убијеној српској дјеци (архива)  Фото: СРНА
Гораждевац – Одата почаст убијеној
српској дјеци (архива) Фото: СРНА

Убиство у Гораждевцу, за које до данас нико није процесуиран, спада у један од четири највећа злочина над Србима од доласка међународне мисије на Косово и Метохију.

Тринаестог августа 2003. године тешко су рањени Ђорђе Угреновић /20/, Богдан Букумирић /14/, Марко Богићевић /12/ и Драгана Србљак /13/, а полиција самопроглашеног Косова је након убиства саслушала 75 свједока, међу којима су била и рањена дјеца, и претресла 100 кућа, али без резултата.

Очеви убијених дјечака тврде да се зна ко је пуцао на Ивана и Пантелију и из године у годину понављају да су то рекли и Кфору.

„Није ово обичан злочин. Ја разумем да може неко неког да убије, да киднапује, али да пуцаш у 100 голе деце, са 78 метака у два рафала и једном појединачно, то је злочин над злочинима“, рекао је раније отац убијеног Пантелије Дакића.

Убиство дјеце осудили су домаћи и страни званичници, а поводом тога одржана је и хитна сједница Савјета безбједности УН.

Истрагу о убиству је по доласку на Космет преузео УНМИК, који је расписао награду од милион евра за информацију о убицама, али је Еулекс касније, усљед недостатка доказа, затворио.

Прије нешто више од годину дана, у серији напада на повратнике у Клини и инцидената у Гораждевцу, непознате особе бациле су молотовљев коктел на спомен-обиљежје српских жртава рата и дјеце страдале на Бистрици, а споменик је додатно оштећен када су на њега крајем прошле године пуцале непознате особе.

Убице су остале некажњене као и у случају убиства у Старом Грацком, Обилићу и код Подујева.

У Старом Грацком убијено је 14 жетелаца, у Обилићу породица Столић, а код Подујева 12 путника када је аутобус „Нишекспреса“ који је ишао на задушнице дигнут у ваздух.

У Гораждевцу данас живи 700 Срба, што је трећина њиховог броја од прије 1999. године.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Оружани напад на српске куће у Гораждевцу | Јадовно 1941.

Каменован аутобус са Србима на Космету | Јадовно 1941.

Писмо са Косова или деца која не гледају кроз прозор

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: