Министар спољних послова Србије Ивица Дачић упозорио је данас да су у региону, и након 70 година од Другог свјетског рата, евидентни ревизионизам и мржња, те покушаји прекрајања историје.
Он је на међународној конференцији „Страдање Срба, Јевреја, Рома и осталих на територији бивше Југославије“ рекао да ревизионизам добија на интензитету у региону и да у неким земљама већ представља тренд и готово свакодневну појаву.
Дачић је истовремено нагласио и да осуде покушаја ревизионизма и оправдавања злочина не важе само за друге, него и за Србију.
„Они који су и код нас вршили злочине за време Другог светског рата и помагали у вршењу Холокауста и геноцида, не смеју бити рехабилитовани, јер су били ратни злочинци“, истакао је Дачић.
Према његовим ријечима, Србија је земља која је највише пропатила у региону и нема право да на такав начин врши ревизију историје.
„То не изједначава злочине који су овде почињени са злочинима у Хрватској, али не могу да не реагујем са истим огорчењем“, рекао је Дачић.
Он је оцијенио да ће увијек бити покушаја ревизије историје и оправдавања злочина, али да то никада ни у једној земљи није било званична политика, те упозорио да постоји опасност да у неким земљама у региону добију такве конотације.
„Сведоци смо да годинама уназад имате потхрањивање такве државне политике што ствара осећај мржње и у актуелном времену. Зато ми не треба да се такмичимо са њима и кажемо да су њихови злочинци ипак били гори. То су били монструми, и једни и други“, нагласио је Дачић.
Он је истакао и да су Срби, Јевреји и Роми у Јасеновцу били подвргнути систематском уништењу од стране усташког режима НДХ и да се због свих недужних жртава не смије дозволити насилно и перфидно мијењање погледа на историјске чињенице.
„Посебно је алармантно ако покушаји негирања злочина и прекрајања историје добијају индиректну или директну званичну подршку, укључујући и покушај рехабилитације злочиначких режима, као што је био НДХ“, навео је Дачић.
Дачић је нагласио да, нечувени карактер злочина почињених над Србима, Јеврејима и Ромима, захтијева од јавности да остане посвећена сјећању и одавању почасти жртвама, изношењу стравичне истине и супротстављању онима који је искривљују или поричу.
У уводном дијелу конференције говорио је и директор Музеја жртава геноцида Вељко Ђурић Мишина који је оцијенио да у Хрватској постоји ревизионизам и да данашња тумачења логора Јасеновац могу да се окарактеришу и као цинизам, попут ријечи да је „пећ служила да се Срби загреју“.
Извор: СРНА