Осумњичени 27 година након ратног убиства у Сиску: Један од ухапшених под сумњом за убиство Раде Шпановића, којег су 6. септембра 1991. комбијем одвеле униформиране особе, има подебљи кривични досје
СИСАК – Полако се одмотава клупко крваве сисачке јесени 1991. У граду у којем су пси рата ходали улицама с бјанко дозволама за убиства многи су Срби најсвирепије убијени у мучилиштима на ОРА-и, у љечилишту Јодно и на другим мјестима. Један од њих је и Раде Шпановић, који је 6. септембра 1991. одведен из стана у насељу Цапраг. Шпановић је био радник Жељезаре и имао је 56 година. Неколико дана касније, 14. септембра, тијело несретног Шпановића пронађено је у Гушћу на обали Саве. Прије неколико дана, под сумњом да су извршили овај злочин, у Сиску су ухапшена тројица грађана, које нам дневни тисак представља као „бранитеље који су убили Србина“. Ријеч је о Штефу Горичком, Мирку Шаши и Хаси Махмутагићу, пише „Портал Новости“.
Иначе, убијени Шпановић један је од 25 сисачких Срба за чију је смрт 2013. осуђен Владимир Миланковић, који је у рату био дозаповједник сисачке полиције. Миланковић је осуђен на десет година затвора. Ђуро Бродарац, ратни заповједник полиције, која је на терор који су по Сиску проводили ескадрони смрти жмирила на оба ока, умро је у притвору под сумњом за ратни злочин. На суђењу је свједочила супруга убијеног Шпановића, која је изјавила да су се људи који су јој из стана и живота одвели супруга представили као полицајци. Били су униформирани, а у комбију бијеле боје који је усред бијела дана чекао пред зградом било је још униформираних особа. Њихова имена за сада не знамо.
Не знамо ништа ни о Горичком и Шаши, али Махмутагић није непозната особа. Њега странице црне хронике памте још од 1991. године, када је у августу, скупа с групом непознатих мушкараца, напао Вукашина Здјелара. Несретни Здјелар је од батинања умро на лицу мјеста, а Махмутагић је умјесто у затвор отишао на ратиште. Да је отишао у затвор, не би данас био осумњичен за убиство Шпановића. Но Бродарчева полиција у то вријеме убиство батинама на клупи у парку није сматрала проблематичним, под увјетом да је жртва била српске националности.
У „борбеном сектору“ Махмутагић је провео 530 дана. За убиство Здјелара осуђен је након рата, али не на дугу казну, јер се у црну хронику враћа већ 2002., када се са 12-годишњим сином затвара у стан те пријети да ће сина и себе убити с осам килограма експлозива. Тада је поновно завршио у затвору. Прије три године опет се појавио на сцени, запаливши споменути стан након породичне свађе. Том приликом је из њега тјерао супругу, а у паљевини која је услиједила озлијеђен је полицајац.
Аутор: Саша Косановић
Извор: Банија Онлине
Везане вијести: