PEĆ,/SRNA/ – Vladika raško-prizrenski Teodosije i episkop lipljanski Jovan služili su Svetu arhijerejsku liturgiju u crkvi Svetog Jovana Krstitelja u Peći, u kojoj su se juče prvi put nakon 13 godina oglasila zvona.[nbsp]Crkva Svetog Jovana Krstitelja zvana Mitropolija, koja se nalazi nedaleko od Pećke patrijaršije, prvi put je osveštana prije 30 godina, a zapaljena je i porušena u martovskom pogromu 2004. godine.
PEĆ,/SRNA/ – Vladika raško-prizrenski Teodosije i episkop lipljanski Jovan služili su Svetu arhijerejsku liturgiju u crkvi Svetog Jovana Krstitelja u Peći, u kojoj su se juče prvi put nakon 13 godina oglasila zvona.
Crkva Svetog Jovana Krstitelja zvana Mitropolija, koja se nalazi nedaleko od Pećke patrijaršije, prvi put je osveštana prije 30 godina, a zapaljena je i porušena u martovskom pogromu 2004. godine.
Vladika Jovan poručio je da današnjom liturgijom, duhovnim preporodom i povratkom crkvenog života u ovaj hram u Peći započinje i preporod srpskog naroda.
„I kao što je ova sveta srpska zemlja vaskrsla na krvi i moštima naših svetaca, tako je i crkva Svetog Jovana Krstitelja vaskrsla posle stradanja pravoslavnog naroda u proteklih 13 godina ne samo u Peći, već na čitavom Kosovu i Metohiji“, rekao je vladika Jovan, obraćajući se vjernicima nakon liturgiju.
Vladika Teodosije istakao je da ovo sveto mjesto „nije moglo ostati u trnju“ i da se preporod dogodio zahvaljujući brojnim donatorima i prijateljima koji su pomogli da svetinje porušene u martovskom pogromu – hram Svetog Nikolaja u Prištini, Svetih Arhangela i Svetog Đorđa u Prizrenu i još mnogo drugih – budu obnovljene i u njima započet crkveni život.
„Verujem i molimo se Bogu da će se naš narod vratiti u Peć u kome je do 1999. godine živelo 15.000 pravoslavaca, a danas njih petnaestak, među kojima i troje dece paroha i đakona koji su se vratili u Mitropoliju i koji će od naredne nedelje započeti redovno bogosluženje“, rekao je vladika Teodosije.
Svetoj arhijerejskoj liturgiji prisustvovalo je više desetina Srba iz okoline Peći, koje je, kao i liturgiju, obezbjeđivala Kosovska policijska služba.
Liturgiji je prisustvovao i novoimenovani komandant KFOR-a Volker Halbauer, koji je rekao novinarima da na Kosovu ima mjesta za sve, ali da je potreban politički dijalog za rješenje brojnih spornih pitanja.
„Na nama vojnicima je da obezbijedimo punu slobodu i sigurnost svih građana. To je naš zadatak i u tome ćemo istrajati“, rekao je Halbauer.
Halbauer je dodao da se rješenje za sjever Kosova može naći samo putem dijaloga, a nikako nasiljem.
„Što se tiče vojnih planova za sjever Kosova oni postoje, ali nije na meni da ih detaljno izlažem“, rekao je Halbauer.
Vezane vijesti: